Özgürlük ve Dayanışma Haçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özgürlük ve Dayanışma Haçı
Krzyż Wolności i Solidarności
POL Krzyz Wolnosci i Solidarnosci.png
Polonya Cumhurbaşkanı tarafından verilir
Ülke  Polonya
Tür Hatıra Liyakat Nişanı
İstatistikler
Kuruluş 5 Ağustos 2010
Öncelik
Üst Kılıçlı Liyakat Haçı
Ast Altın Liyakat Haçı
POL Krzyż Wolności i Solidarności BAR.svg
Haç şeridi

Özgürlük ve Dayanışma Haçı (LehçeKrzyż Wolności i Solidarności), Polonya'da 1956-1989 yılları arasında öldürülen, ağır yaralanan veya yaralanan, en az 30 gün boyunca tutuklanmış, hapsedilmiş veya hapse atılmış, Özgür ve demokratik bir Polonya için mücadele etmesinden dolayı işten çıkarılan veya okuldan veya üniversiteden en az 6 ay uzaklaştırılan Polonya demokratik muhalefet üyelerini onurlandırmak amacıyla 5 Ağustos 2010 tarihinde oluşturulan nişandır.[1] Komünist rejim ile işbirliği içinde bulunmuş kişilere ödül verilmemektedir.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Haç, 1930 Kurtuluş Haçı ve Bağımsızlık Haçı'na benzer, gümüş rengi, kırmızı emaye yapılmış bir Yunan haçıdır. Yatay kısmı boyunca "Özgürlüğe ve Dayanışmaya" (WOLNOŚĆ SOLIDARNOŚĆ) yazılmıştır. Haçın ortasında Beyaz Kartal stilize edilerek görüntüsü oyulmuştur. Haçın ters tarafı pürüzsüzdür. Çapı 42 mm çapındadır.

Özgürlük ve Dayanışma Haçı 38 mm genişliğinde beyaz bir kurdele ile takılır. Şeridin kenarları boyunca simetrik olarak düzenlenmiş altın renkli çizgiler ile her biri 3 mm genişliğinde kırmızı çizgiler bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]