Özgür Para Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Free Money Day
Durumu Aktif
Sıklığı Her yıl 15 Eylül'de
Konum(lar) Uluslararası
Açılış 2011
Organize Post Growth Institute[1]
Resmî site freemoneyday.org

Ücretsiz Para Günü, sosyal bir deney olarak, paylaşımı ve alternatif ekonomik fikirleri teşvik etmek için 2011'den beri düzenlenen yıllık küresel bir etkinliktir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Gün, her yıl Lehman Brothers'ın 2008 iflas başvurusunun yıldönümü olan 15 Eylül'de düzenleniyor.[2] Katılımcılar, halka açık yerlerde geçen yabancılara kendi paralarını, bir seferde iki bozuk para veya banknot teklif eder. Alıcılardan banknotlardan veya madeni paralardan birini başkasına vermeleri istenir.[3][4] Katılımcılar ayrıca, başka bir kişi tarafından bulunma ihtimalinin yüksek olduğu halka açık bir yere[5] veya dijital olarak parayı paylaşmak için not bırakabilirler.[6] Dijital paylaşma seçeneği, COVID-19 önlemlerinin yüz yüze etkileşimleri sınırlayabileceği 2020'de teşvik edilmektedir.

Geçmiş etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi web sitesine göre 2011 yılından bu yana 35 ülkede 218 farklı lokasyonda toplam 324 etkinlik düzenlendi.[7] Önceki Özgür Para Günü etkinliklerinde toplam 11.476 ABD doları paylaşıldı. Yıllar geçtikçe insanlar para vermek için kendi yöntemlerini icat ettiler. Kahve dükkanı ve video kiralama sahipleri, hizmetleri karşılığında kişilerden ücret almadı ve miktarı bir yabancıya vermelerini istedi. Bir vakada, bir kişi klozet koltuğuna 10 sterlinlik bir not bıraktı ve tweet atarak "birisinin sahip olabileceği en mutlu banyo ziyareti olurdu" diye yazdı. [8]

Motivasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgür Para Günü, paylaşıma dayalı ekonomilerin faydaları hakkında farkındalık yaratmayı ve sohbetler başlatmayı, ayrıca insanların parayla ilişkileri ve yeni ekonomik faaliyet türleri hakkında daha eleştirel ve yaratıcı düşünceye ilham vermeyi amaçlamaktadır. Etkinlik, insanların karmaşık parasal dolaşım sorunuyla basit bir şekilde bağlantı kurmalarına yardımcı olmak ve harekete geçmeleri için ilham vermek için tasarlandı. Kredi birlikleri, kâr amaçlı bankacılık, borç affı ve evrensel temel gelir dahil olmak üzere daha geniş konuları düşünmeye açılan bir kapıdır. Para yükümlülük olmaksızın verilir; olayın ve işlemlerin, paranın toplumdaki rolü hakkında konuşmaları teşvik edeceği umulmaktadır.[9] Etkinliği başlatan Post Growth Institute'un kurucularından olan Free Money Day küresel koordinatörü Donnie Maclurcan "Bu olay paradan çok daha fazlasıyla ilgilidir. İşe yaradığını bildiğimiz şeyler üzerine inşa ederek gerçekten arzuladığımız gelecekleri birlikte yaratmakla ilgili: ” demiştir.[10].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Post Growth Institute". Post Growth Institute. 
  2. ^ Jabour (16 Eylül 2011). "Cash? Can't give it away". Brisbane Times. Fairfax Media. Erişim tarihi: 14 Eylül 2018. 
  3. ^ "Would you take free money from a stranger?". TheJournal.ie. 15 Eylül 2012. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014. 
  4. ^ "Sharing is caring: why handing out money is a good practice". Whydev.org. 15 Eylül 2011. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014. 
  5. ^ "Leave Money as a Surprise". 
  6. ^ "Give money digitally". 
  7. ^ "Column: Giving away money can lead to priceless experiences". TheJournal.ie. 14 Eylül 2012. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014. 
  8. ^ "Something for nothing: Free Money Day 2012". Positive News. 15 Kasım 2012. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014. 
  9. ^ Daubs (14 Eylül 2012). "Free Money Day: Two Australian brothers plan to give away $10 in Yonge-Dundas Square". Toronto Star. Toronto Star Newspapers Ltd. Erişim tarihi: 8 Eylül 2014. 
  10. ^ New (14 Eylül 2012). "Free Money Day: On Lehman Brothers' Death Anniversary, Activists Pay It Forward". The Huffington Post. TheHuffingtonPost.com, Inc. Erişim tarihi: 8 Eylül 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]