Özel ders

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Özel ders, bir öğrencinin ya da kendini geliştirmek isteyen herhangi bir bireyin alanında uzman bir öğretmenden bire bir eğitim almasıdır. Alınan bu eğitim ile birey dilediği konuda kendini geliştirebilir, eksiklerini giderebilir.

2018 yılı verilerine özel ders almak isteyen öğrenci sayısı %61 artış göstererek rekor kırdı.

İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan süre boyunca eğitim sürekli olarak devam etmektedir. İlk çağlardan itibaren eğitim alma şekillerinde değişiklikler gerçekleşmiş ve günümüzdeki en modern halini almıştır. Günümüzde özel ders iki genel çatıda toplanmıştır. Online özel ders ve yüz yüze özel ders bu başlıklardır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel kelimesi Türkçe Öz sözcüğünden +Al sonekiyle türetilmiştir. Eş anlamlıları şahsi ve hususi gibi kelimelerdir. Ders kelimesi ise Arapça "dars" kelimesinden türetilmiştir. "Dars" bir metni, cümle cümle yorumlama ve vaaz verme anlamlarına gelmektedir.[1]

Online Özel Ders[değiştir | kaynağı değiştir]

Online özel ders, internetin popülerleşmesiyle gittikçe yaygınlaşan bir özel ders modelidir. Türkiye'de gittikçe popülerleşen bir yöntem olan online özel ders eğitim alanında hizmet veren web sitelerinin artmasıyla öğrenciler ve ailelerin tercih ettiği özel ders yöntemi olmaya başlamıştır.[2]

Yüz Yüze Özel Ders[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel dersin bilinen ve şu an için en çok tercih edilen modelidir. Dersi verecek öğretmen ve öğrenci arasında bire bir ya da gruplar halinde gerçekleşir. İnternet ile birlikte popülerliğini kaybetmiştir.

Dünyada Özel Ders[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılı verilerine göre dünyada özel ders %7'lik bir büyüme gösteriyor. 2018 yılı için yapılan tahminlerde özel ders sektöründe toplam harcanan paranın 100.000.000 $ 'ı geçmesi bekleniyor.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ders Kelime Kökeni, Kelimesinin Anlamı - Etimoloji". www.etimolojiturkce.com. 8 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020. 
  2. ^ "Online Eğitim Platformları: Verimli Vakit Geçirebileceğiniz Siteler". ListeList. 16 Mart 2020. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020. 
  3. ^ "DERGİ - Çocuklara neden özel ders aldırılır?". BBC News Türkçe. 4 Ocak 2016. 5 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2020.