"İoannis Kinnamos" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k
'''Joannes Kinnamos''' yada '''John Cinnamus''' ({{lang-el|{{polytonic|'''Ἰωάννης Κίνναμος'''}}}} yada '''Κίναμος''' yada '''Σίνναμος'''; fl. 12.yüzyıl), [[Bizans]]lı tarihçi.
 
[[I. Manuel Komnenos]]'un İmparatorluk sekreteriydi (Yunanca "grammatikos," Çoğunlukla ordu yönetimi ile bağlantılı bir pozisyondur). Onun [[Avrupa]] ve [[Küçük Asya]] seferlerine eşlik etmiştir. It appears that Kinnamos outlived, [[I. Andronikos I Komnenos]],'tan whouzun diedyaşamış inve 1185. yılında ölmüştür.
 
Kinnamos, tarih<ref>''{{lang-el|{{polytonic|Ἐπιτομὴ τῶν κατορθωμάτων τῷ μακαρίτῃ βασιλεῖ καὶ πορφυρογεννήτῳ κυρίῳ Ἰωάννῃ τῷ Κομνηνῷ, καὶ ἀφήγησις τῶν πραχθέντων τῷ ἀοιδίμᾳ υἱῷ αὐτοῦ τῷ βασιλεῖ καὶ πορφυρογεννήτῳ κυρίῳ Μανουὴλ τῷ Κομνηνῷ ποιηθεῖσα Ἰωάννῃ βασιλικῷ γραμματικῷ Κιννάμῳ}}}}'', yada ''Summary of the feats of the late emperor and purple-born lord John Komnenos and narration of the deeds of his celebrated son the emperor and purple-born lord Manuel I Komnenos done by John Kinnamos his imperial secretary''. [[Editio princeps]] by [[Cornelius Tollius]] (Utrecht 1652).</ref> kitabı yazmıştır. Bu kitap 1118-1176 yılları arasını kapsar. Böylece [[Anna Komnene]]'nin [[Alexiad]] adlı eserinin kaldığı yerden devam eder ve [[II. Yannis Komnenos]] dönemi ile I. Manuel'in [[Osmanlı İmparatorluğu]]'na karşı düzenlediği ve [[Miryokefalon Muharebesi]] ile sonuçlanan başarısız sefere kadar olan dönemini kapsar. Anlattığı son on yılı muhtemelen kendisi tanıklık etmiştir.
75.829

değişiklik

Gezinti menüsü