İçeriğe atla

Gothmog: Revizyonlar arasındaki fark

k
88.232.158.113 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, JAnDbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Değişiklik özeti yok
k (88.232.158.113 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, JAnDbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Orta Dünya Tarihi]]'nde 2 tane [[Gothmog]] vardır:
 
'''1)''' Gothmog, eski çağlarda kuzeydeki [[Angmar]] krallığının kralı. Eskiden [[Numenor]] soyundan gelen bir kraldı. Fakat diğer 9 kral ile birlikte güç yüzüklerini alarak, [[Sauron]]'un hizmetkarı, Yüzüktayfı, Nazgul durumuna geldi.
'''1)''' Biri Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filmindeki ork komutanıdır.Kitapta öyle bir şeyden bahsedilmemimiştir.Filmin extended versiyonunda Arogorn ve Gimli tarafından öldürülmüştür.
 
'''2)''' Gothmog, [[Balrog]]ların lideri. Melkor'un sonradan kötü tarafa geçirdiği Balrogların arasında en zalimi ve güçlüsüydü. Melkor Gothmog'u Balrog ordularının komutanı yaptı.Dev bir baltası ve topuzu vardı.Hurin'i esir almıştır.Fingon'u öldürmüştür.Ecthelion tarafından öldürülmüştür.
[[Rhuadur]], [[Cardolan]], [[Arthedain]] vb. krallıkları ele geçirdi. Fakat Güneşin 3. Çağının 1975. yılında, [[Fornost Savaşı]]'nda orduları bozguna uğratıldı. Angmar, [[Gondor]] orduları tarafından yok edilince Doğu'ya kaçtı. [[Minas]] [[İthil]]'i ele geçirdi ve Minas İthil artık [[Minas]] [[Morgul]] oldu. Minas Morgul'u yeni krallığı yapan Gothmog, ordularını yeniden kurdu. Arnor krallığını yıktı. Ardından sonuncu Gondor kralını (Aragorn'dan önce) öldürdü. Böylece Arnor kralı topraksız, Gondor ise kralsız kalmış oldu.
 
Gothmog, ardından Mordor'u Karanlıklar Efendisi Sauron'un dönüşü için hazırlamaya başladı. Gondor'un Mordor'da bulunan istihkamlarını ele geçirdi. Bu sırada Sauron, [[Dol Guldur]]'da, Gothmog'a emir gönderiyordu. Sauron sonunda kendini açık ederek Mordor'a geri dönünce Gothmog ; Witch-King (Cadı-Kral), Nazgul Efendisi oldu ve tekrar Sauron'un en sadık hizmetkarı durumuna geldi.
 
Yüzük Taşıyıcısını yakalayıp,efendisi Sauron'a beden kazandırmak için 8 şovalyesi ile yollara düştü. Herkese Baggins ismini sorarak Frodo Baggins'i Fırtınabaşı'nda yakaladı.Yanında Gondor Kral Soyu varisi Aragorn vardı. Yüzük taşıyıcısının diğer üç hobbit dostu Aragorn'u yardıma çağırmaya gidince Frodo ile başa baş savaştı ve bacağına bir yara aldı. Ama Frodo'nun kılıcının ona zarar verme sebebi Elbereth'in ismini anmasıydı. Cadı-Kral taşıyıcıyı ağır yaraladı ama elinde ışıklarla Aragorn gelince şovalyeleri ile ışıktan kaçmak zorunda kaldı. Yüzük Taşıyıcısı Ayrıkvadi'ye girmek üzereyken Yüzük Taşıyıcısı ile bir kez daha karşılaştı. Onun kılıcını bir büyü ile kırarak yüzüğe hamle etti. Ama elflerin gücü nehri harekete geçirdi ve nehir onu sürükledi ve atını öldürdü.Bir süre bineksiz kaldı.
 
Bu sefer uçan bir bineğe sahip olunca Ordularını alarak [[Minas Tirith]]'i kuşattı. Pelennor Çayırları'nda Rohan Kralı [[Theoden]]'i öldürdü. Fakat Theoden'in yeğeni [[Eowyn]] Gothmog'la savaştı ve Eowyn yenildi. Eowyn'i öldürecekken Yüzüktaşıyıcısının üç hobbit yol arkadaşından olan [[Meriadoc]],arkadan kılıcını sapladı ve Gothmog yok oldu. Böylece Sauron'un en sadık hizmetkarı ve Mordor ordularının komutanı yok edilmiş oldu ve [[Nazgul]] da lidersiz kaldı.
 
'''2)''' Gothmog, [[Balrog]]ların lideri. Melkor'un sonradan kötü tarafa geçirdiğiyarattığı Balrogların arasında en zalimi ve güçlüsüydü. Melkor Gothmog'u Balrog ordularının komutanı yaptı.Dev birFakat baltasıGothmog veÖfke topuzu vardı.HurinSavaşı'i esir almıştır.Fingon'u öldürmüştür.Ecthelionnda tarafındanyok öldürülmüştüredildi.
 
[[Kategori:Orta Dünya karakterleri]]
122.837

düzenleme