İçeriğe atla

"Sinoloji" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Sae1962 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alınıyor.
k (Yazımı daha kolay okunacak şekilde düzeltildi ve bağlantılar eklendi.)
k (Sae1962 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alınıyor.)
[[Ankara Üniversitesi]] [[Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi]] [[Doğu Dilleri ve Edebiyatları]] Bölümü '''Sinoloji Anabilim Dalı''', [[Ankara]] Sıhhiye'de [[Çin kültürü]], [[Çin dili|dili]], [[Çin edebiyatı|edebiyatı]] ve [[Çin târihi|târihi]]nitarihini araştıran bir bölümdür.
 
[[Sinoloji]], yaklaşık 40003000 yıllık, bir geçmişe sâhipsahip Çin uygarlığını, dili, kültürü, dünü ve bugünüyle araştıran bir bilim dalıdır. DünyâdaDünyada Sinoloji araştırmalarının târihitarihi 16. yüzyıla kadar uzanır. ÜlkemizdeyseÜlkemizde ise Çin kültürü üzerine araştırmalar, CumhûriyetinCumhuriyetin ilk yıllarından îtibârenitibaren başlar. [[Türkiye Cumhuriyeti]]'nin ilk fakültesi olan DTCF'nin [[1935]]'te kurulan ilk kürsülerinden biri de Sinoloji'dir.
 
Türkiye'de Sinoloji araştırmalarına böyle erken sayılabilecek bir târihtetarihte başlanmasınınbaşlanması nedeni, erken dönem Türk târihinintarihinin araştırılması için eski Çince kaynakların birinci elden kullanılmak istenmesidir. Çünkü ardlarında pek de fazla yazılı metin bırakmamış [[İç Asya Türkleri]]'ninTürklerinin târihitarihi, onların komşuları olan Çinlilerin tuttuğu kayıtlarda bulunmaktadır.
 
Bölüme [[1937]] -[[ 1948]] yılları arasında Alman Prof. [[Wolfram Eberhard]] başkanlık etmiştir. Ardından Prof. [[Muhaddere Özerdim]], [[1983]] yılına kadar bölüm başkanlığı yapmıştır.
 
==Dış bağlantılar==
122.837

değişiklik