İçeriğe atla

Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı: Revizyonlar arasındaki fark

→‎İstisnalar: Gereksizce eklenmiş 4 boşluk kaldırıldı
(→‎Kuralın amacı: Gereksizce eklenmiş 2 boşluk kaldırıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
(→‎İstisnalar: Gereksizce eklenmiş 4 boşluk kaldırıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
 
== İstisnalar ==
İhtilaf konusu olmayan ve değişiklik savaşları kapsamına girmeyen geri dönüşler genellikle "Üç geri dönüş kuralı"nın bir istisnası olarak kabul edilir. Bir geri dönüşün, aşağıda konu edilen ihtilaflı olmayan geri dönüş türlerine (örneğin engellenmiş bir kullanıcı tarafından yapılan değişikliklerin geri alınması) dayanarak ihtilaflı olmadığı iddia edildiğinde, ''' sayfanın "tartışma sayfası"nda bu durumu açıklayan bir not bırakmak''' akıllıca olacaktır; çünkü engelleme yapabilecek olan hizmetliler anlaşmazlık konusunda herhangi bir fikre sahip olmayabilir. [[:en:Wikipedia:WikiLawyering|Vikiavukatlığın]] geri dönüşleri aşağıdaki istisnalara tartışmalı şekilde dahil etmeye çalışma girişimlerini delil kabul ettikleri unutulmamalı ve bu tür bir davranıştan kaçınılmalıdır.
 
=== Değişiklik savaşı olmadan geri dönüş ===
 
=== Şahsi geri dönüşler ===
Bazen kullanıcı, bir hata yaptığını farkettiği veya fikrini değiştirdiği durumlarda, yaptığı değişiklikleri geri alabilir. Bu geri alma işlemi, 3GK ihlallerini belirleme amacıyla kullanılmaz. Bunun da ötesinde, şahsi geri dönüşler kullanıcının 3GK kuralı ihlali nedeniyle engellenmesinin önüne de geçebilir (Lütfen aşağıdaki "3GK Kuralını İhlal Ettim! Ne Yapmalıyım?" bölümünü okuyunuz).
 
=== Engellenmiş kullanıcıların değişikliklerinin geri alınması ===
 
=== Kendi kullanıcı alanınızdaki değişiklikleri geri almak ===
3GK, "[[Vikipedi:Maddelerin mülkiyeti|kullanıcı sayfasına sahip olmasanız da]] kullanıcı sayfası (mesaj sayfaları ile kullanıcı ve mesaj sayfalarında bağlı alt sayfalar da dahil olmak üzere) proje bağlantılı nedenlerle sizindir" ilkesi çerçevesinde, genellikle "kendilerine ayrılmış" kullanıcı sayfalarında (mesaj sayfaları ile kullanıcı ve mesaj sayfalarında bağlı alt sayfalar da dahil olmak üzere) yapılan geri dönüşleri <U>kapsamaz</U>.
 
Bazı kişiler (şahsi saldırılar haricinde) mesaj sayfalarındaki mesajların arşivlenmesi dışında kaldırılmasına/silinmesine iyi gözle bakmazlar. Çok yoğun mesaj trafiğine maruz kalan bazı kişiler ise okunur okunmaz yazılan her mesajı silmeyi tercih edebilirler. Mesaj sayfalarından silinen bu mesajlara sayfanın geçmişinden ulaşılabilinir.
 
Tereddütte kalındığında, kendi kullanıcı alanınızda aşırı geri dönüş yapmak maalesef pek de akıllıca değildir. [[:en:Wikipedia:WikiLawyering|Vikiavukatlık]] kendi kullanıcı alanınızdaki aşırı geri dönüşleri hem sizin hem de alanınıza müdahil olanın "karışıklık çıkarması" olduğuna yönelik bir yorum getirmiştir.
=== Basit vandalizmin geri alınması ===
 
Genellikle, basit ve açık [[Vikipedi:Vandalizm|vandalizmin]] (örneğin sayfaya anlamsız kelimeler eklenmesi, dış bağlantılara spam niteliği taşıyan internet sayfalarının eklenmesi) geri alınmasının, hizmetlilerin takdiri esas olmak üzere, <U>3GK ihlali olmadığı</U> kabul edilir. Yine de, vandalizme yönelik aşırı geri almalardan kaçınmak gereklidir. Tek bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden kaynaklanan ısrarlı vandalizmi durdurmak için [[Vikipedi:Engelleme politikası|engellemenin]], birden fazla kullanıcının yaptığı vandalizmi engellemek içinse söz konusu sayfanın [[Vikipedi:Koruma politikası|koruma altına alınması]] tercih edilen çözüm yoludur. Diğer kullanıcıları engelleyemeyecek veya sayfaları koruma altına alamayacak olan hizmetli olmayan kullanıcılar, hizmetlilerden vandalizme karşı müdahale isteyebilir veya [[Vikipedi:Sayfa koruma talepleri]] sayfasında bu yöndeki taleplerini dile getirebilirler. Bir sayfaya yönelik vandalizmin sürekli olarak geri alınmasının son aşamada başvurulacak bir çare olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
 
Unutulmaması gereken bir nokta da, genellikle, değişiklik savaşları çerçevesinde bir kullanıcının karşı tarafın değişikliklerini vandalizm olarak adlandırması hem ihtilaflı geri dönüş olarak hem de [[VP:İNV|kötü niyet göstergesi]] olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda engelleme yapılması gerekliliği ortaya çıkar.