İçeriğe atla

Parlamento Sarayı, Bükreş: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
}}
 
'''Parlamento Sarayı''' (RomenceRumence: Palatul Parlamentului veya Casa Poporului), başkent Bükreş'de bulunan, [[Romanya Parlamentosu]]'nun iki Meclisi'nin de bulunduğu çok amaçlı binadır. Dünya Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binasıdır. Saray, politik ve yönetim yerleşkesi olarak Ceauşescu Rejimi döneminde planlanmış ve bitirilmiştir. Ceauşescu, sarayın ismini Cumhuriyet Evi (Casa Republicii) koymuş, ancak RomenlerRumenler halen Halkın Evi (Casa Poporului) olarak adlandırmaktadır.
 
Saray 270 m’ye 240 m tabana sahip olup, 86 m yüksekliğe ve 92 m yer alında derinliğe sahiptir. 1,100 odası bulunmakta ve 2 yeraltı otoparkı ile 12 kata sahiptir. Ayrıca iki ek yeraltı katı ile, halka açık olarak yararlanılmakta ve 4 katın halen inşaası sürmektedir.
 
== Betim ==
Bina, ekliktik neoklasik mimari bir yapıya sahip olup, birçok kaynaktan parça ve motif taşımaktadır. Tamamen RomenRumen Malımalı malzemelerle inşa edilmiştir. Tahminen, Transilvanya'dan (daha çok Ruşchita'dan) 1 milyon metre küp mermer; ayna, 480 şamdan ve 1,409 avize için 3,500 ton kristal; büyük kapılar, pencereler, sütunlar ve şamdanlar için 700,000 ton çelik ve bronz; parke ve kaplama için ceviz, meşe, kiraz, karaağaç, çınar'dan oluşan %95'i yerli 900,000 m³ ahşap; değişik boylarda toplam 200,000 m² yün halı (bazı büyük halıları üretmek için makinalar içeriye taşınmıştır); gümüş ve altın sırmalı nakışlarla süslenmiş kadife ve sırmalı ipek kumaş kullanılmıştır.
 
== İnşaası ==
 
== Sonuç ==
RomenlerinRumenlerin büyük çoğunluğu, binanın Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük binası olduğunu söyleyerek, gurur duymaktadır. Bazıları ise, eski Bükreş’in yerle bir edilmesinin sembolü olduğunu söyleyerek, binayı çok çirkin ve şehir için bir kayıp olarak görmektedirler.
 
[[Kategori:Bükreş'teki yapılar]]
43.734

düzenleme