İçeriğe atla

Soğurma (fizik): Revizyonlar arasındaki fark

Soğurulma maddesi ile birlestirildi
(+ 2Kategori, Kaynak=zhwiki)
(Soğurulma maddesi ile birlestirildi)
'''Soğurma''', [[ışık|ışığın]] bir cisim tarafından emilmesidir. Her cisim, yalnızca kendi rengindeki ve kendi rengini oluşturan renklerdeki ışıkları soğurabilir. Her cisim soğurduğu renkte görünür. Siyah renkli cisimler, bütün renkleri soğurur. Işığı fazla soğuran cisimler, az soğuran cisimlere göre daha hızlı ısınır.
 
{{taslak}}
[[Orbital]]de bulunan [[elektron]]lar, [[foton]] soğurarak bir üst enerji seviyesine çıkar. Atomların yörüngelerinde bulunan elektronlar, belirli [[enerji]] seviyelerinde olan orbitallerde bulunurlar. Orbitaller arası enerji farkları her atoma özgüdür.
 
Işık, belirli dalga boyuna sahip [[elektromagnetik ışın]]madır ve bir enerjiye sahiptir. Bir fotonun enerjisi, E=hυ formülü ile gösterilir. Işığın enerjisi, dalga boyu ile ters orantılıdır. Işığın dalga boyu azaldıkça enerjisi artar, dalga boyu arttıkça enerjisi azalır.
 
Bir atoma, orbitalleri arasındaki enerji farkına denk dalga boyundaki bir ışık gönderilirse, temel haldeki elektron(lar) bir üst enerji seviyesine çıkarak veya elektronlarını fırlatarak ışığı soğururlar. Bu olaya ışık soğurulması denir.
 
[[Kategori:Elektromıknatıssal ışınım]]
[[Kategori:Optik]]
55.424

düzenleme