İçeriğe atla

Kalpazanlık: Revizyonlar arasındaki fark

Türkçede kalpazanlık İngilizcedeki counterfeit'ten farklı olarak diğer emtiayı değil yalnızca parayı ifade eder, interwikiler de uygun şekilde değiştirildi.
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q502918 sayfası üzerinden sağlanan 26 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
(Türkçede kalpazanlık İngilizcedeki counterfeit'ten farklı olarak diğer emtiayı değil yalnızca parayı ifade eder, interwikiler de uygun şekilde değiştirildi.)
{{kaynaksız }}
'''Kalpazanlık''', genelde bir [[para]]nın ya da dokümanın sahte kopyasını üretmektir. AncakSahte günümüzdepara [[giyim]], [[yazılım]], [[ilaç]], [[saat]]ler ve bunun gibi diğer üretilen ürünlerin patentlerinebasan veya [[tescil marka]] haklarına önem vermeksizinpiyasaya üretilmesisüren manasınakimseye da'''kalpazan''' gelirdenir.
 
[[Banknot|Kağıt para]] öncesinde, [[gümüş]] veya [[altın]] paralar sık sık yapılıyordu.{{kaynak göster}} [[15 Kasım]] [[1690]]'da [[İngiltere]]'de Thomas Rogers ve Anne Rogers isimli çift, 40 gümüş para yaptıklarından dolayı yüksek kademede vatana ihanetten suçlanmıştır. Thomas asılmış, ölmeden indirilip bağırsakları ve penisi kesilip gözlerinin önünde yakılmış ve kafası kesilip vücudu dört parçaya ayrılmış; eşi Anne ise bu ceza sadece erkek hükümlülere uygulandığı için kazıkta yakılmıştır.