"Biyogenez" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yazım hatası düzeltildi
k (→‎Kaynak: tartışma sayfasına aktarıldı)
(Yazım hatası düzeltildi)
'''Biyogenez''', başka yaşam biçimleri doğuran yaşam biçimi işleyişidir. Örneğin bir [[örümcek]] yumurtlayarak başka bir örümcek meydana getirir.
 
Terim aynı zamanda, yaşamın uygun koşullar altında canlı olmayandan üreyebileceğini, henüz bu koşullar bir bilinmez olarak kalsa da, savunan [[abiyogenez]] varsayımının tersine, bir canlı maddenin sadece canlı bir maddeden üreyebileceğini iddia eden varsayım için de kullanılmaktadır.
Pasteur'ün (ve diğerlerinin) [[Deneycilik|deney]] sonuçları şu ifadede özetlenmiştir, '''Omne vivum ex vivo''' (veya [[Omne vivum ex ovo]]), [[Latince]] anlamı "hayat bir yumurtadan çıkar". Bu bazen "biyogenez yasası" olarak anılmakta ve modern organizmaların doğada canlı olmayandan kendiliğinden oluşmadığını göstermektedir.
 
Biyogenez yasası [[Ernst Haeckel]]'sin [[Biyogenetik yasası|Biyogenetik yasaile]] ile karıştırılmamalıdır. [http://www.skepticfiles.org/evo2/ragerart.htm] [http://www.devbio.com/article.php?ch=23&id=219]
 
Canlı olmayan maddelerden üreyen hiçbir [[canlı]] henüz gözlenmemiştir. Canlı olmayan maddelerde enfeksiyon yapan ve evrim geçiren yaşayabilir virüsler rapor edilmiştir; <ref>Cello, J., Paul, A. V. & Wimmer, E. Science 297, 1016−1018 (2002).</ref> ne var ki, [[virüs]]lerin gerçekten canlı olup olmadıklarına dair tartışma halahalen devam etmektedir. Aynı zamanda [[abiyogenez]] mekanizmalarının olabilirliği ve birikimi ile ilgili değişik deneylerin devam ettiği bildirilmektedir.
 
== Dipnotlar ==
26.660

değişiklik

Gezinti menüsü