"SCADA" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Kapsamlı ve entegre bir veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA ile bir tesise veya işletmeye ait tüm ekipmanların imalatından dağıtılmasına kadar olan süreçleri gerçekleştirir.
k (Küçük düzeltmeler yapıldı.)
k (Kapsamlı ve entegre bir veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA ile bir tesise veya işletmeye ait tüm ekipmanların imalatından dağıtılmasına kadar olan süreçleri gerçekleştirir.)
Etiketler: Görsel Düzenleyici değişikliği tanım değiştirme
[[Dosya:SCADA schematic overview-s.png|right]]
 
SCADA terimi ingilizce  "Supervisory Control and Data Acquisition" kelimelerinin ilk harflerinin okunması ile  oluşturulan bir kısaltmadır.Kapsamlı ve entegre bir veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA ile bir tesise veya işletmeye ait tüm ekipmanların kontrolünden üretim planlamasına, çevre kontrol ünitelerinden yardımcı işletmelere kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü, gözetlenmesi ve sonuçların raporlanması sağlanabilir.Temel olarak SCADA yazılımından izleme, kontrol, veri toplama, verilerin kaydı ve saklanması işlevlerini gerçekleştirmesi beklenmektedir.Scada sistemleri endüstriyel proseslerde, imalat , üretim, enerji üretimi, imalat ve rafinerilerde sürekli,kesintili, tekrarlayan ya da ayrık modlarda çalışabilir.
'''SCADA''' terimi [[İngilizce]] '''{{dil|en|Supervisory Control and Data Acquisition}}''' kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan bir kısaltmadır. SCADA sistemleri büyük bir alana ait teknik konulardaki [[denetleme]] ve [[yönetim]] işlevini yerine getirmek amacındadır. Bu bağlamda çoğunlukla HMI (Human-Machine Interface / insan makina arayüzü) veya MMI (Man-Machine Interface) kısaltmaları ile yan yana kullanılırlar. Her ikisi de insan makina arayüzü SCADA proses otomasyonunda, HMI ise daha çok makina otomasyonunda telaffuz edilir.
    Altyapı işlemleri, kamu veya özel sektörlerde su arıtma ve terfi merkezlerinde, atıksu arıtma, petrol  
ve gaz boru hatları, elektrik iletim ve dağıtım, rüzgar jenaratörleri, sivil savunma siren sistemleri ve    büyük  iletişim sistemlerini içerebilir.Tesis binaları, havaalanları, gemiler ve uzay istasyonları da dahil 
olmak   üzere kamu ve özel tesisleri kapsayabilir. Isıtma ve havalandırma sistemlerinde (HVAC) 
erişim ve   enerji tüketimini kontrol ve izleme gerekebilir.Scada sağladığı maksimum fayda ,güvenlik 
ve kolaylık bakımından endüstri tesislerinin en büyük ihtiyaçlarından olmaya devam edecektir.
 
== Genel tanımlar ==
11

değişiklik

Gezinti menüsü