İçeriğe atla

Vasco da Gama: Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe:
(Gerekçe:)
Avrupalıların Hindistan'a deniz yoluyla ulaşabilmeleri, [[Osmanlı Devleti]]'nin ve [[İran]]'ın ticari alandaki üstünlüklerine son vermiş, deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştır.
 
Gittiği yerlerde müslüman gemilerine karşı, özellikle hac'dan gelen zengin gemilere karsı korsanlık yapmış, Calicut, Mombasa, ve Malindi gibi liman şehirlerinde, yerel halkla savaşıp, bu şehirleri topa tutmuştur. 1998 yılında Hindistan hükumeti Gamanın Hindistan'a ilk geldiği yer olan [[Calicut]]'ta özellikle ülkeye ve bölgeye turist çekmek amacıyla bu kutlamaları yapmak istiyor fakat başta Hindistan Komünist Partisi olmak üzere halk Vasko da Gamanın gelmesiyle köleleştirme ve emperyalist sömürü döneminin başladığını söyleyerek bu kutlamalara karşı ayaklanıyor ve gösteriler düzenliyorlar. Bundan dolayıda 500. yıl kutlamaları Hindistan'da kutlanamıyor ve hükumet geri adım atmak durumunda kalıyor. Ancak tüm bunlara rağmen Vasco da Gama Portekizlilerin milli kahramanı olduğu için Portekiz'deki kutlamalarda bir değişiklik yapılmıyor hatta bu kutlamalar daha da büyük bir şekilde Expo 98 kutlamaları ile birleştiriliyor. <ref name=":0">[http://www.rediff.com/news/jun/09gama.htm] 26 Nisan 2008 tarihinde erişildi.</ref><ref>[http://www.hvk.org/articles/0597/0232.html] 26 Nisan 2008 tarihinde erişildi.</ref>
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}<ref name=":0" />
 
#== Bibliyografya ==
* [[Augusto Carlos Teixeira de Aragão|Aragão, Augusto Carlos Teixeira de]]. ''[http://books.google.pt/books?id=L_ENAAAAYAAJ&pg=PA5&dq=D.+Vasco+da+Gama+e+a+Vila+da+Vidigueira&hl=pt-PT&sa=X&ei=9uF4T-uGOYS-8APdhuyRDQ&ved=0CD8Q6AEwAA#v=onepage&q=D.%20Vasco%20da%20Gama%20e%20a%20Vila%20da%20Vidigueira&f=false D. Vasco da Gama e a Villa da Vidigueira]''. Lisboa: Typographia Universal, 1871.
* Aragão, Augusto Carlos Teixeira de. ''Vasco da Gama e a Vidigueira: Estudo historico''. Lisboa: Imprensa Nacional, 1887. 303p.
48.346

düzenleme