İçeriğe atla

"Uluslararası Standart Kitap Numarası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎ISBN nasıl alınır?: ansiklopedik bir değer taşımıyor ve yalnızca Türkiye'ye özgü. Kaldırıldı
(→‎ISBN nasıl alınır?: ISBN Türkiye Ajansında görevliyim ve burdaki bilgiler çok eskide kalmış. Güncellenmesi gerekir.)
(→‎ISBN nasıl alınır?: ansiklopedik bir değer taşımıyor ve yalnızca Türkiye'ye özgü. Kaldırıldı)
* Fiyat listeleri, satış ve reklam katalogları, reçeteler
* Kitap haline getirilmemiş makale, genelge, yönerge vb. materyal
 
== ISBN nasıl alınır? ==
* ISBN sistemine katılabilmek için yayımcı bilgileri ile yayımcının gelecek on yıl için basmayı tasarladığı yayın sayısını içeren “Yayımcı Başvuru Formu” internet üzerinden doldurularak (http://www.ekygm.gov.tr/yayimci/index.php?module=yayimci_islemleri&action=basvuru&method=isbn_dis) kaydedilir ve doldurulan formun çıktısı alınarak imza ve kaşe basılarak Yayımcı Sertifikası (Şahıs yayıncı/gerçek kişiler hariç) örneğide eklenerek ISBN Türkiye Ajansı’na (Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü; Fevzipaşa Mah. Cumhuriyet Bulvarı No:4/248 B Blok Ulus ANKARA adresine gönderilir.
* ISBN’ nin zamanında yayımcıya ulaştırılabilmesi için materyal baskıya girmeden birkaç gün önce sisteme kayıtlı olan yayıncılar kendilerine mail yolu ile gönderilen kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme girerek “Yeni Eser Materyale Başvuru Formu” nu online olarak doldurarak kaydetmesi gerekmektedir.
* Başvuru, Ajansa ulaştığında yayımcıya, on yıllık yayın kapasitesiyle orantılı bir yayımcı ön sayısı belirlenerek buna bağlı numara grubu ayrılır. Bu sayı grubu sadece o yayımcıya aittir.
''Örneğin; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımcı ön sayısı 17 dir ve sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlarında kullanılır.''
* Yayımcı Başvuru Formu, ISBN sistemine ilk giriş için bir kez doldurur.
* Yayımcılar, basımla ilgili bilgileri kesinleşmiş her bir materyal için
* '''“Materyale Ait Bilgiler Formu”''' nu online olarak doldururlar..
* Yayımcı Başvuru formunun asıllarının mutlaka Ajansa posta/kargo/elden teslim edilmesi gerekmektedir. Yayımcı onayı ancak başvuru formunun aslının ajansa ulaşmasıyla onaylanır. Yayımcılar, başvuru sonrasında materyale ait bibliyografik bilgileri online doldurduktan sonra kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girerek Yayınlarım bölümünden o materyalin 13 haneden oluşan ISBN'ini görebilirler. Ayrıca ISBN onaylandığında otomatik olarak yayıncının mail adresine bilgilendirme mailide gönderilir.
 
== ISBN’nin Kontrolü ==