"Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sayfa içeriği 'őőőőő ömmghgdfsdfsdfsgdhftk' ile değiştirildi
k
(Sayfa içeriği 'őőőőő ömmghgdfsdfsdfsgdhftk' ile değiştirildi)
őőőőő ömmghgdfsdfsdfsgdhftk
{{politika|VP:AG}}
 
{{Politikalar}}
{{İhtilaf çözümleri}}
== Anlaşmazlıkların önlenmesi ==
''Bir anlaşmazlığın çözümü için en iyi yol, öncelikle anlaşmazlığın çıkmasını önlemektir.''
 
Diğer kullanıcılara ve onların bakış açılarına karşı saygılı olun. Bunun öncelikli anlamı şudur: '''Bir anlaşmazlık durumunda hemen değişiklikleri geri almayın.'''
 
Birisi size göre hatalı veya önyargılı değişiklik yaptığında, değişikliği geri almaktan ziyade, ''geliştirme'' yolunu seçin.
Önemli bir değişiklik yaptığınızda, diğer kullanıcılara amacınızı anlatabilecek iyi bir değişiklik özeti verin. [[VP:3GD|Üç geri dönüş kuralı]], ard arda tekrarlanmış geri dönüşleri yasaklar. Kaba bir karşılık veya uygunsuz bir davranışla karşılaşırsanız, nazikçe karşılık vermek için direnin ve kesinlikle [[VP:KSY|kişisel saldırıda bulunmayın]].
 
Vikipedi madde yazma ilkelerine göre yazmak için [[VP:TBA|tarafsız bakış açısı]] ilkesini izlemek size yardımcı olabilir. Ayrıca yazarken, kendi önyargınızı da sınırlandırmalısınız. Ayrıca bkz. [[Vikipedi:Görgü kuralları]].
 
== İlk adım: diğerleriyle konuşun ==
Hemen hemen her anlaşmazlığı çözmek için başvurulacak ilk çare konuyu [[Vikipedi:Tartışma sayfası|tartışma sayfasında]] tartışmaya açmak olacaktır. Ya karşınızdaki kullanıcının mesaj sayfası ya da sözkonusu maddenin tartışma sayfası yoluyla temas kurun. Tartışmayı hiç bir zaman madde sayfasının içine taşımayın. Bir konuyu tartışırken sakin olun ve [[VP:KSY|kişisel saldırılarda]] bulunmayın. Karşınızdaki kişinin bakış açısını da gözönüne alın ve bir uzlaşmaya varmaya çalışın. Aksini kanıtlayacak açık kanıtlarınız olmadıkça karşınızdakinin [[Vikipedi:İyi niyet varsaymak|iyi niyetle]] davrandığını varsayın.
 
Bu aşamada ve anlaşmazlıkları çözme eylemi süresince karşınızdakiyle konuşmak bir sonraki etaba geçmek için yapılması gereken bir formaliteden ibaret değildir. '''İyi niyetle tartışmayı sürdürememek''', anlaşmazlığı çözmektense arttırmaya çalıştığınızı gösterir. Bu insanların size olan sempatisinin azalmasına ve anlaşmazlıkları çözmek için diğer etapları etkili biçimde kullanamamanıza neden olur. Buna karşılık, tartışmanın sürmesi ve taraflar arasındaki ciddi görüşmeler, hemen başarılı olamasalar bile sizin [[Vikipedi:İlkeler ve kurallar|Vikipedi ilkelerine]] uygun bir çözüm arayışı içinde olduğunuzu gösterir.
 
== Anlaşmazlıkların giderilmesindeki diğer yollar==
Eğer taraflarla konuşmak, tartışmak işe yaramazsa anlaşmazlığı gidermek için aşağıdaki dört yoldan birini deneyebilirsiniz. Bu yollardan hangilerini seçeceğiniz ve hangi sırada kullanacağınız tamamen anlaşmazlığın türüne ve tarafların seçimine göre değişir.
 
===Gayriresmî arabuluculuk===
*Eğer ortalık biraz karışmaya başladıysa sizden daha sakin olabilecek başkalarının olayın içine girip yardımcı olmalarını istemek yararlı olabilir ve bu belki de anlaşmazlığı giderebilir. Tanıdığınız ve arabuluculuk yapabileceğine inandığınız birinin yardımını isteyebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken olayı çözümlemeye çalışacak yardımı aramaktır, daha da alevlendirecek yandaşları toplamak değil. <!-- böyle bir bağlantı yok, See the [[Wikipedia:Mediation Cabal|Mediation Cabal]] for one example of informal mediators whom you can just pass by and ask for help; just add your problem to the end of the page. -->
 
<!--
[[Wikipedia:Esperanza|Esperanza]] is an editing association that might lend you a helping hand as well, but it does not resolve user conflicts or POV issues, and will not accept requests to do so.
-->
Bakınız: [[Vikipedi:Arabuluculuk|Arabuluculuk]]
 
=== Üçüncü şahıslarla tartışmak ===
*[[Vikipedi]] ortak kararların oluşturulması ile çalışır. Tartışmalı bir konu üzerinde ortak karar oluşturmak için, konuyu daha büyük bir kitlenin görüşüne açma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için ; sadece iki kişi arasında oluşan anlaşmazlıklarda ''[[Vikipedi:Üçüncü görüş|üçüncü bir fikir]]'' alabilir veya başka kullanıcılardan ''yorum isteğinde'' bulunabilirsiniz.
 
*Maddenin içeriği üzerindeki anlaşmazlıklar için, eğer hala anlaşmanın çözümü için bir uzlaşma çağrısı yapmadıysanız, hemen yapmalısınız. Bu sürekli devam eden değişikliklerin yarattığı karışıklıkları ve anlaşmazlığın daha fazla kızışmasını önleyerek, diğer kullanıcılara, maddeyi düzgün bir biçimde değerlendirme izni verir.
 
*Eğer ortada bir değişiklik savaşı varsa ve ateşkes mümkün gözükmüyorsa, diğer çözüm adımlarına geçebilmek için maddenin koruma altına alınması için istekte bulunabilirsiniz. Bkz. [[Vikipedi:Koruma politikası]]
 
=== Genel görüş araştırması yapmak ===
*Eğer sadece tartışmalardan, ortak bir karara varmak güçse veya bazı kullanıcılar ortak karara varma niyetinde değilseler, genel görüş araştırması için duyuru yapma seçeneği göz önüne alınabilir. '''Mutlaka''', [http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Vikipedi_ne_de%C4%9Fildir#Vikipedi_.C3.A7o.C4.9Funluk_demokrasisi_de.C4.9Fildir bu sayfadaki kriterler] göz önüne alınarak, bu yol kullanılmalıdır. (Eğer prosedür gerektiği şekilde yapılmamışsa, bazı kişiler görüşün geçerliliğine itiraz edebilir.) Görüş birliği anlaşmazlığın tüm taraflarından oluşacak şekilde çok dikkatli bir biçimde tasarlanmalıdır. Resmi olmayan genel görüş araştırmaları, eğer tartışma içinde yeterli katılımcı varsa herhangi bir anda durdurulabilir, fakat genel görüş araştırmasının duyurulması ve topluluktan daha çok kişinin işin içine girmesi ulaşılan sonucun değerini arttırır.
 
=== Arabuluculuk ===
*Anlaşmazlık için [[Vikipedi:Arabuluculuk|arabuluculuk talep etmek]]. Arabuluculuk, bir anlaşmazlık için anlaşmazlık içindeki kişilerle tarafsız birinin baraber çalışma yapacağı, gönüllü bir işlemdir. Arabulucu, taraflara, herbiri için kabul edilebilir olacak şekilde bir uzlaşma içine girmeleri için rehberlik eder. Resmi arabuluculuk talebi yapıldığında, anlaşmazlık içindeki tüm kişilerin arabuluculuk için uzlaşmış olduğu ve anlaşmazlığın çözümü için yukarıda listelenmiş adımların denenmiş olduğu gösterilmelidir. Eğer tüm kişiler bu iş için gönüllü değilse, arabuluculuk yapılamaz.
 
===Çözüm işlemi için yardım istemek===
*Eğer anlaşmazlığın giderilmesi işlemi için yardım istiyorsanız, anlaşmazlıkların çözüm sürecinden anlayan veya anlaşmazlığınızın çözümü için yardım etmeye gönüllü tecrübeli [[Vikipedist]] veya [[Vikipedi:Hizmetliler|hizmetlilerden]] yardım isteyebilirsiniz. Anlaşmazlıkların çözüm sürecinin herhangi bir aşamasında veya henüz başlamış çözüm aşamalarına geçilmemiş bir anlaşmazlık için yardım talep edebilirsiniz.
 
<!--Şu anda Vikipedi'de böyle bir birlik ya da oluşum yok; kafa karıştırmamak adına bu kısmı Vikipedi'ye daha uygun olacak şekilde yazacağım. İlerde ihtiyaca göre değiştirilebilir/geliştirilebilir. - Renegade
If you would like assistance with the process, the [[Wikipedia:Association of Members' Advocates|Association of Members' Advocates]] (AMA) is a group of users who have offered to help you to resolve your dispute or to understand the process of resolving disputes. You may request assistance from an advocate at any stage of the process of resolving disputes or even when the dispute has just begun. You may seek help directly from any of the members that are listed on the [[Wikipedia:AMA Member Statements|AMA pages]] or through the [[User talk:Alex756|AMA Coordinator]] directly or through the [[Wikipedia:AMA Requests for Assistance|Requests for Assistance]] page.
While you can request the assistance of an advocate at any stage, please seriously consider use of a member advocate in the later stages of dispute resolution. Typically, advocates advise and/or represent one party to a dispute. If you want the services of an advocate, you may contact any advocate directly, or post a [[Wikipedia:AMA Requests for Assistance|request for assistance]]. You can request an advocate at any stage of the process.
-->
=== Bir süreliğine tartışmadan uzaklaşmak ===
*Eğer bir anlaşmazlık içine düştüyseniz, tartışma sekteye uğrama aşamasında ise ve yeni katılımcılar fayda sağlamıyorsa, anlaşmazlığın çözüm süreci için sonraki adım '''durmaktır'''. Kullanıcı sayfanız üzerine anlaşmazlığa düştüğünüz maddenin adını not alın ve anlaşmazlık hakkında kısa bir açıklama yapın (böylece kullanıcı sayfanıza denk gelen kimselerin dikkatini çekmiş olacaksınız) ve [[Vikipedi]] üzerinde başka bir çalışmaya geçin.
 
*Bir süre tartışmadan uzak kalın. Anlaşmazlık çözüm sürecinin bu aşaması için nazik bir şekilde mesaj sayfanıza konu ile ilgili gelen soruları cevaplayın ve soru soran kişilerden madde tartışma sayfasında görüş belirtmelerini isteyin. En önemlisi, madde veya tartışma sayfası üzerinde meseleyi zorlamayın. Anlaşmazlığın sakince çözülmesine izin verin. Ara verdiğinizde, yeni yazarlar madde ile ilgilenebilir ve katılımcılar farklı perspektiflerle tartışma içine dahil olabilir.
 
<!-- Son kısım henüz Vikipedi'de Hakem kurulu olmadığından sayfaya eklenmedi. İleride böyle bir yapı oluşursa o zaman eklenebilir. Renegade-->
<!-- Orijinal Metin
== Last resort: Arbitration==
If you have taken all other reasonable steps to resolve the dispute, [[Wikipedia:Requests for arbitration|request Arbitration]]. Be prepared to show that you tried to resolve the dispute by other means. [[Arbitration]] differs from Mediation in that the [[Wikipedia:Arbitration Committee|Arbitration Committee]] will consider the case and issue a decision, instead of merely assisting the parties in reaching an agreement. If the issue is decided by Arbitration, you will be expected to abide by the result. If the case involves serious user misconduct, Arbitration may result in a number of serious consequences up to totally banning someone from editing, as laid out in the [[Wikipedia:Arbitration policy|Arbitration policy]].
-->
<!-- Çevirisi
Eğer anlaşmazlığın giderilmesi için mümkün olan diğer tüm adımları uyguladıysanız, [[Vikipedi:Hakemlik talebi|hakemlik talebi]] yapabilirsiniz. Talebinizle beraber ek olarak, diğer tüm adımlar ile anlaşmazlığı çözmeyi denediğinizi göstermelisiniz. Hakemlik, arabuluculuktan farklıdır. [[Hakemlik komitesi]], tarafların uzlaşmasına yardımcı olmak yerine sadece durumu değerlendirip, bir karar bildirecektir. Eğer hakemlik tarafından bildirilen sonuç, umduğunuz gibi çıkmazsa sonucuna katlanacaksınızdır. Eğer değerlendirilen durum içinde ciddi kullanıcı saldırıları varsa, Hakemlik kurulu, kullanıcıya bu saldırıları içeren değişikliklerin sayısının toplamı kadar ceza verebilir.
-->
 
==Ayrıca bakınız ==
* [[Vikipedi:Üç geri-dönüş kuralı]]
* [[Vikipedi:Tarafsız bakış açısı]]
* [[Vikipedi:Nezaket]]
 
{{Vikipedi politika ve yönergeleri}}
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü