"Alaşım" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik
(Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
*'''Alaşım''', amabir nedeb[[metal]] [[element]]in en az bir başka [[element]] ([[metal]], [[ametal]]) ile [[homojen karışım]]ıdır. Elde edilen malzeme yine [[metal]] karakterli malzeme olur. Alaşımlar karışıma giren metallerin özelliklerinden farklı özellikler gösterirler. En bilinen alaşımlara; [[tunç]] ([[bakır]]-[[kalay]]), [[pirinç]] ([[bakır]]-[[çinko]]), [[lehim]] ([[kalay]]-[[kurşun]]) ve [[cıva]] alaşımları olan [[amalgam]]lar örnek verilebilir. Alaşımlar, uygulamaların gerektirdiği fiziksel özelliklere sahip malzemeler üretilmesinde yaygın olarak kullanılır.
 
== Tarihçe ==
 
== Alaşımların üretim ve kullanımı ==
Alaşımlar, uygulamaların gerektirdiği fiziksel özelliklere sahip malzemelerin üretilmesini sağlar. Yüksek sıcaklıklar, aşınma, kimyasal etkiler, metal yorgunluğu vb. gibi her türlü etkilere saf metallerin yetersiz kaldığı durumlarda, gerekli olan özellikleri sağlayan niteliklerde alaşımlar kullanılır. Örneğin [[demir]]in sertliğinin yeterli olmadığı uygulamalarda, daha sert yapıdaki demir alaşımları olan [[çelik]]ler kullanıpğpülekullanılır.
 
dsnmcmcmcmmcf
 
== Katı çözeltiler ==
Metallerin büyük çoğunluğu kafes yapısı içerisinde belirli sayıda yabancı atom barındırabilirler. Yabancı atom asıl metalin atomu yerine yerleşiyor ise ''asal yer katı çözeltisi'', kafes aralıklarındaki boşluklara yerleşiyor ise ''arayer katı çözeltisi'' oluşur.
 
16.591

değişiklik

Gezinti menüsü