İçeriğe atla

"Topçu Kışlası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Taksim Kışlasının 31 Mart İsyanıyla alakasının olmadığı Murat Bardakçı'nın Habertürk'teki 5 haziran 2013 yazısında anlatılıyor. Bir takım internet palavranın Vikipedi'de yer alması doğru değil o yüzden o kısım kaldırıldı.
(Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
(Taksim Kışlasının 31 Mart İsyanıyla alakasının olmadığı Murat Bardakçı'nın Habertürk'teki 5 haziran 2013 yazısında anlatılıyor. Bir takım internet palavranın Vikipedi'de yer alması doğru değil o yüzden o kısım kaldırıldı.)
 
Kışla 1860-1870 yılları arasında Osmanlı ordusunun modernleştirilmesi sürecinde önemli bir rol oynadı ve en şatafatlı günlerini yaşadı. [[Sultan Abdülaziz]]'in 1864 yılında Mısır seyahati dönüşünde kışlayı ziyaret edip kışlada yemek yemesi, kışla tarihinde önemli bir olay olarak kayıtlara geçti.
 
==== 31 Mart İsyanı ====
Kışla [[31 Mart İsyanı]]'nda önemli bir rol oynadı.{{olgu}} İsyan [[12|12 Nisan]] - [[13 Nisan]] [[1909]] gecesi Taksim Kışlası'ndaki Avcı Taburu'na bağlı askerlerin subaylarına karşı ayaklanarak [[Meclis-i Mebusan]]'ın önünde toplanmalarıyla başladı ve [[27 Nisan]] [[1909]]'da [[II. Abdülhamit]]'in tahttan indirilmesiyle son buldu.
 
İsyandan sonra önemini yitiren kışla, 1913'te ''Sanayi ve Ticaret Şirket-i Milliye-i Osmaniye'''ye satıldı.<ref name=hayal/> Binanın orta kısmındaki eğitim alanı futbol sahası haline getirildi ve uzun yıllar futbol maçları ve çeşitli gösteriler için kullanıldı. Kışla, [[I. Dünya Savaşı]]'nın ardından işgal edilen İstanbul'daki Fransız kuvvetlerinin yönetiminde bulunan [[Senegal|Senegalli]] askerlere tahsis edildi.<ref name=hayal/>
Anonim kullanıcı