Ösling

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ösling ya da Oesling LüksemburgcaÉislek, Lüksemburg Büyük Dukalığı'nın kuzey topraklarını oluşturan bölgedir. Ösling Bölgesi, coğrafi olarak Belçika ve Fransa'ya da yayılan Ardenler bölgesinin bir parçası sayılır. Bölge, Lüksemburg topraklarının yaklaşık %32'sini kaplar. Ösling Bölgesi'nin kuzeyinde kalan Gutland Bölgesi ise ülkenin kalan kısmını oluşturur.

Bölgenin en göze çarpan özellikleri tepeler ve yaprakdöker ağaçlardan oluşan büyük ormanlarla kaplı oluşudur. Hemen hemen Lüksemburg'un tüm yüksek noktaları burada yer alır. 560 metrelik Kneiff Dağı ülkenin en yüksek noktasıdır. Bu yüksek tepeler bölgenin Belçika ve Almanya sınırına yakın, kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde yoğunlaşır ve sık sık akarsu vadileriyle yarılır. Bunlardan en büyükleri Clerve Nehri, Our Nehri, Sauer Nehri ve Wiltz Nehri'dir.

Ösling, çok seyrek nüfuslanmış bir bölgedir ve bölgedeki en büyük yerleşim birimleri Clerveax, Vianden ve Wiltz'dir. Bunlar içinde Wiltz 2.000 kişilik nüfusu ile en büyük olanıdır. Bölgede daha çok manzaralarıyla ünlenmiş küçük köyler yer alır. Bu köylerde mevsimlere göre doğa turizmi yapılır.