Örtülme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1997 yılının Temmuz ayında videodan alınan sabit karede, parlak yıldız Aldebaran, bu örtülmede hilalin karanlık kısmında yeniden ortaya çıkıyor.

Örtülme veya Oklüzyon, bir nesne onunla gözlemci arasında geçen başka bir nesne tarafından gizlendiğinde meydana gelen bir olaydır. Terim genellikle astronomide kullanılır, ancak ön plandaki bir nesnenin arka plandaki bir nesnenin görülmesini engellediği herhangi bir durumu da ifade edebilir. Bu genel anlamda, ön plan nesneleri zaman içinde değiştikçe uzak nesneleri dinamik olarak gizlediğinde, alçaktan uçan uçaklarda (veya bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerden) gözlemlenen görsel sahne için de geçerlidir.

Daha yakın olan beden daha uzağa olanı tamamen gizlemezse, olaya transit denir. Geçiş gözlemcinin gölgede kalmasına sebep olursa buna tutulma denir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Meeus, Jean (1995). Astronomical Tables of the Sun, Moon and Planets. Richmond, Virginia: Willmann-Bell, Inc. ISBN 0-943396-45-X. 
  • Marco Peuschel 4 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. – Astronomische Tabellen für den Mond von 2007 bis 2016, Mondphasen, Apsiden, Knotendurchgänge, Maximale und minimale Deklinationswerte und Sternbedeckungen sowie ausführliche Ephemeriden für jeden Tag des Jahres, inkl. Mondauf-und Untergänge und physische Daten.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]