Ömeranlı, Kulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ömeranlı
Türkiye'de bulunduğu yer
Ülke  Türkiye
İl Konya
İlçe Kulu
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 • Toplam 4.899
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0332
Posta kodu 42780

Ömeranlı, Konya ili Kulu ilçesine bağlı bir Mahalle'dir. Mahalle Muhtarı Mustafa Yerlikaya'dır

Ömeranlı Binnur Un İrmik Fabrikası
Ömeranlının Evlerinden Bir Örnek
Tepeden Ömeranlı Görüntüsü

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ömeranlı Mahallesi, 1960'lı yıllarında Ömeranlı ismi ile anılmaktaydı. Daha sonra "Tavşancalı" olarak ismi değiştirilen yerleşim 2015 yılında yeniden Ömeranlı adını almıştır[1]. Kürt Reşvan aşiretine bağlı olan Ömeran aşireti, Osmanlı Devleti Celali İsyanları ve eşkıyaların ortaya çıkması ile birçok aşiret gibi göçebe hayatı yaşamışlardır. Kışın Hatay, Suriye, Halep, ve güney illerine yazın ise Diyarbakır gibi serin yerlere göç etmişlerdir. 1850 yılında mecburi iskan emri ile şu an mahallenin olduğu sınırlar içerisine yerleşik hayata geçmişlerdir. Belediye teşkilatı 1955 yılında kurulan beldede, 4 mahalle bulunmaktadır.( 2014 Yerel seçimlerinden Sonra Mahalle Olmuştur.)

Sosyal ve Kültürel Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Konya-Ankara E5 karayolu üzerinde bulunması çevreyle olan ilişkilerinde kolaylık sağlamıştır. Kasaba nüfusunun hemen hemen yarısının İsveç, Norveç, Almanya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde işçi olarak çalışıyor olması yaz aylarında ekonomide fark edilir derecede bir artış sağlanmaktadır. Ayrıca sosyal kültürel alanda da katkısı oldukça fazladır. Sağlık Ocağı modern görüntüsü ve donanımıyla mahalle halkına hizmet vermektedir. Eğitim öğretim faaliyetleri 2 adet ilköğretim 1 adet ortaokul ve 1 adet lise ile yürütülmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle halkının büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İklim koşullarının etkisi sulama imkanının olması nedeniyle yetiştirilen ürünlerde fazla bir çeşitlilik yoktur. Buğday ve arpa çok az da olsa kimyon ekilmektedir. Hayvan yetiştiricileri çevrenin hayvansal gıda ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilmektedir. Karayolu taşımacılığı önemli bir iş alanıdır. 1 adet un fabrikası, pvc ve demir doğrama atölyeleri ile birçok inşaat şirketi faaliyet göstermektedir.

Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2012 4.899
2011 5.485
2007 4.372
2000 7.613
1997 5.848

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kulu'da İki Mahallenin İsmi Değiştirildi". Hürriyet. 20 Kasım 2015. 6 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]