École Nationale d'Administration

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

École Nationale d'Administration (ENA, Ulusal İdare Okulu), Fransa'da üst düzey devlet memurluğuna girişin demokratikleşmesi amacıyla 1945 yılında kurulmuş bir Fransız yüksekokuludur. 80 ilâ 100 öğrenci her sene eğitim amacıyla bu yüksekokula girmektedir. Bunlar 1/3 oranında yabancı öğrenci ayrıca 60 civarında Master ve Mastère Spécialisé öğrencileridir. Ayrıca kısa bir dönem Paris'te öğretim yapılmaktadır. ENA eski öğrencileri, "énarques" olarak adlandırılır.

Beşinci Cumhuriyet'te ENA'da eğitim gören öğrenciler çok önemli rol oynarlar. (3 cumhurbaşkanı, 7 başbakan, çok sayıda bakan ve büyük bir çoğunluk da vali vs.)

1991 yılına dek Paris'te olan okul, Başbakan Édith Cresson'un etkisiyle, okul Paris'ten Strazburg'a taşınmıştır. Ayrıca son yıllarda ENA'nın eğitim ve çalışmaları Avrupa Birliği'ne uyumlu hale getirilmiştir.

Okul Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Danıştay Başkan yardımcısı yönetir. 3 Ekim 2006 tarihi itibarıyla Danıştay Başkan yardımcısı Jean-Marc Sauvé'dir. Okul müdürü ise 4 Ekim 2012 tarihi itibarıyla Nathalie Loiseau'dur.

Ünlü eski öğrenciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başbakanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut Hükümetteki Bakanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]