İçeriğe atla

Çun-Çen (Kün)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çun-Çen
Kün-Çin Yabgu (Kün)
Hun Yabgusu
Hüküm süresiMÖ 161 - MÖ 126
Önce gelenLao-Şang
Sonra gelenİçihise
HanedanHiung-nu
BabasıLao-Şang

Çun-Çen, Kün-Çin, Kung-Sin, Çün-Çin, MÖ 161 - MÖ 126 arasında hüküm sürmüş olan Hun şanyusudur. Onun dönemi Hun İmparatorluğu'nun en güçlü dönemi olarak kabul edilir. En uzun ömürlü Hun imparatoru olan Çun-Çen Lao Şang'dan sonra görev yapmıştır.

Lao-Şang’ın oğlu Mete'nin torunu olan Çun-Çen babasının ölümünden sonra veliahtı olarak tahta geçmiş ve hükümdar olmuştur.

Çün-Çen 34 yıl süre devlet yönetimini elinde tutan Büyük Hun İmparatorluğu'nun en uzun zaman yönetimi elinde tutan hükümdar olarak bilinmektedir. İmparatorluk sınırlarını Hazar Denizi'nden Japon Denizi'ne kadar uzanan dünyanın en büyük İmparatorluğu durumunda gözüken dönemi, Hun İmparatorluğu yükselişinin sona erdiği dönem olarak da sanılmaktadır. Tahtta bulunduğu süre içinde Babası Lao-Şang döneminde başlatılan refomlar ve beşinci kol faaliyetleri sonuçlarının gösterdiği dönem olarak da bazı tarihi kayıtlarda geçtiği gözükmektedir.

Çin Seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 158 yılında 30 bin kişilik süvari birliğini Shang kumandanlığını işgal etmesi için gönderdi. Başka 30.000 kişilik orduyu da Yün-chung'a saldırması için gönderdi. Çin başkenti Ch'ang-a'a kadar işaret ateşleri ulaşmıştı. Han hanedanı imparatoru Wen anlaşmayı değiştirip Hunlara ticaret izni verdi.[1]

MÖ 135'te ilk defa Hunlar geri çekilip barış istedi.[2]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ahmet Taşağıl Bozkırın Kağanlıkları. s. 36, 37, 38. 
  2. ^ Otto Franke, I. s. 337, 140.