Çov-çov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çov-çov
Chowchow.jpg
Çov-çov
Diğer adlar Çin Aslanı
Ülke Çin
Köpek (Canis lupus familiaris)

Çov-çov[1], Çin kökenli köpek ırkı. Halk arasında "Aslan köpeği" ve "Çin Aslanı" olarak da bilinir.

Mükemmel bir aile köpeği olabilir. Genellikle usludur ama hırçınlaşabilir. İnatçı denebilecek kadar kararlıdır. Özgürlüğüne çok düşkündür ama birlikte yaşadığı insanlara çok bağlanır. Çocuklarla arası çok iyidir. Başka köpeklere üstünlük kurmak ister. Yavruyken tanıdığı diğer hayvanlarla iyi geçinir. Bekçilik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir. Düzenli olarak gezdirilmezse tembelleşir.

Çov çov köpeklerinin dilleri birçok köpeğin aksine mavidir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chow Chow köpekler arasında dominant olmak ister. onlardan itaat beklenmemelidir yine de sahibi tutarlı ve sakin biri olursa eğitilebilir. ancak komutların bir amacı olması gerekir. Aile bireylerine sadıktır ama genellikle bir tek kişiye bağlanır. Bazı uzmanlar kısa tüylü olanların uzun tüylülere göre daha hızlı öğrendiklerini idaa ederler. Sıcağı hiç sevmez. Bazıları Tasma-Kayışı kabullenmek istemez. Genelde sakin, uslu ve kibardır. Çocuklarla arası iyidir. 2-4 aylıktan itibaren sosyalleştirilmezse doğası gereği koruyuculaşır. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleriyle alakalıdır. Uslu, sessiz, sakin ve çocuklara karşı dostluğu göz önünde bulundurulunca, Chow Chow dikkatle sosyalleştirilirse mükemmel bir aile köpeği olabilir. Günümüzde Chow Chow aile köpeği olmanın yanı sıra bekçi olarak kullanılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Chow Chow'un iskelet yapısı birkaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir. Bu ırkın binlerce yıldır çinde avcı, araba çekicisi ve tekne bekçisi görevlerini üstlendiği ayrıca etinin aranan bir yemek türü olduğu ve hala iyi bir yemek olarak yendiği bilinmektedir. bu ırk Kurt, keklik ve vizon avında çok başarılıdır. Bu köpeğin ismi muhtemelen Britanyalıların Çin'den getirdikleri ve Avrupa'da bilinmeyen eşyaya taktığı "Chow Chow" isminden gelmektedir. Zira bu ırk Britanyalılarca 1800'lerde Çin'den İngiltere'ye getirildi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ AnaBritannica (1987, 6. cilt, sayfa: 517 çov-çov)