Çorak, Atakum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çorak, Samsun sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Çorak
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Atakum
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=257960
 - Toplam 680
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55000

Çorak, Samsun ilinin Atakum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1837 yılı Osmanlı nüfus kaynak. DEFTERİ LİVA-İ CANİK 1837 tarihli kayıtlara göre Canik sancağı Samsun kazasına bağlı 16. köy olarak kayıtlı Ekrat Taifeleri mahallesi olarak geçmekte olup, mahallenin muhtarları Kürt Halil imamı ise Molla Mehmet olarak geçmektedir.

kaynak :M. Yavuz Erler uluslararası sosyal arş. dergisi. yaz 2009

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

SAMSUN gaziyeşiltepe mh. eski adı ile ÇORAK KÖYÜ şu an SAMSUN'un bir mahallesi olarak yer almaktadır. Mahallemizde genişletilmiş park yeraltı tel bağlantısı ve kanalizasyon sistemi ile eskisinden daha güzel bir hale getirilmiştir. Genel olarak mahallemizin düğünler ve asker eğlenceleri görülmeye değer güzellikte yapılmakadır. Yeni asfalt yol ile şehir merkezine 15 dakka uzaklıkta olup merkezi bir tepe ile ayıran güzel bir götüntüsü vardır.Yani anlatılgıdı kadar güzel olan GAZİ YEŞİLTEPE Mh. ZİYARETE ACIK OLUP MİSAFİRPERVERLİK HERTÜRLÜ YAPILMAKTADIR. Çorak mahallesi belediyeye geçince adı yeşiltepe mahallesi olarak değiştirilmiştir. bunun sebebi anlaşılamamıştır. 100 yıllık çorak mahallesinin adı neden değiştirildi bunu ilgililerin açıklaması gerekmektedir. Ayrıca belediye otobüsleri mahallenin girişinden yukarki yola dönmemekte olup tüm diğer yollara girmektedir ve yukarıdaki mahallede oturanlar madur olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun merkezine 8 km uzaklıktadır. geniş tabakada bakmak gerekirse bir dağın üzerine kuruludur köy ancak fazla bayır değil aksine düz arazileride vardır bir kısmında heylasn görülsede doğu kısmı depreme dayanıklılık testlerini gecmiş ve heylan tehlikesinde olan köy halkı bu kısma iskan ettirilmiştir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1600
2000 1410
1997 - 1357

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

GAZİ YEŞİLTEPE Mh.sinde su içme kaynagı bulunup yolu asfalttır. Çocuklarımız için her ayrı mahallelerde eğlence parkları bulunmaktadır. ayrıca kanalizasyon vardır. mahallenin bi yalkasında şehir manzarası bi yakasında dağ, orman manzarasını görmek mümkün. ayrıca ırmak kenarlarında ve korularda misafirler için özel piknik alanları bulunur. mahalle merkezinde ışıklandırmalı futbol sahası bulunmaktatır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]