Çomaklı, Develi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çomaklı
Ülke  Türkiye
İl Kayseri
İlçe Develi
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 1,000,002
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38410

Çomaklı, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, ismini çok mahluk bulunan yerleşim yeri anlamına gelen 'Çokmahluk' isminden alımış, bu isim zamanla değişime uğrayarak Çomaklı haline dönüşmüştür. mahallede yapılan kazılarda ele edilen para ve diğer eşyalardan, mahallenin ilk olarak Doğu Roma İmparatorlu zamanında yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında Ermenilerin barındığı görülmüş, bunlara ait bir kilise yakın zamana kadar dururken son yıllarda bakımsızlık ve definecilerin sık uğradığı bir yer olması nedeniyle yıkılmıştır. Daha sonraları ise Rus baskınlarından dolayı göç etmek zorunda kalan bir kısım Erzurumlu buraya yerleşmiştir. Bunlardan başka; Bulgaristan'dan, Yunanistan'dan ve muhtelif yerlerden gelen kabileler Çomaklı'ya yerleşmişlerdir.

      YER ALTI ŞEHRİ TARİHİ VE TARİFİ

Kayseri İli Develi İlçesi Çomaklı mahallesi Doğusunda Eski bir yerleşim Merkezini ortasında bulunan dağ yamacının güney kısmından giriş kapısı bulunan ve şu anda giriş kapısı kapanmak üzere olan bir yer altı şehridir. BULUNUŞU : 1980 yılı sonrasında köy Muhtarı aracılığı ile Valiliğe bildirilip Kayseri Valiliği incelemek amacı ile ışıklandırma yaptırılır ve daha sonra bu çekilen tesisatın tamamı tahribata uğrar. ULAŞIM: İlçe Merkezine 7 Kilometre uzaklıkta Çomaklı mahallesinin harmanlar mevkiinde bulunmakta olup mağara ağzına kadar yol mevcuttur. OLUŞUMU: Yontma taş devrine ait yongalama tekniği ile oyulmuş bazı yerlerde havalanma deliklerde mevcuttur. ŞEKLİ: Mağaranın içerisi kolay oyula bilen tüf katmanı olduğundan enine ve boyuna genişletilmiş daha çok güneyden başlayarak kuzeye doğru giden koridorları sağ ve sol tarafa ayrılan koridorlarla birbirine bağlanan oyma Mağaralar bazı yerlerde kilit taşları ile kapatılmıştır. SU VARLIĞI: Mağara içerisinde su kaynağı bulunmayıp bölgeye yakın su kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılama imkanı olduğu gözlenmektedir. HAVASI: Kış,Yaz aylarında içerisinde serin bir hava mevcuttur. SONUÇ: Mağara giriş ağzındaki kapı üstü lentosu mağaranın giriş ağzının ip ucunu vermektedir. İçerisindeki odacıkların büyüklüğü ve mağaranın uzunluğu İçerisindeki odacıkların büyüklüğü ve mağaranın uzunluğu tamamen bir yer altı şehri ve sığınaklarını ortaya çıkarmaktadır.

==> SOSYAL HAYAT

köy mimarisi, giyimi, yaşantısı ile kendine özgü bir yaşam sürmektedir. Mimari olarak tek katlı evlerin yanı sıra çift katlı evlerde bulunmaktadır. Eskiden evlerin yapımında her ne kadar taş ve kerpiç kullanılmışsa da son zanlarda daha ziyade briket ve tuğla kullanılmaktadır. Giyim ve kuşam olarak ise köy haklı Türk örf ve adetlerine uygun olarak giyinmektedirler. Yaşantı bakımından ise birbirini seven birbirine değer veren yoksulları gözeten bir yapıya sahiptir. Ayrıca mahallede Sağlık evi, PTT binası ve şebekesi, şebeke suyu, gölet gibi devlet yatırımları da mevcuttur. Bunların yanı sıra; bir düğün salonumuz, halkımızın ibadetlerini yapmaları için ikisi faal üç adet camimizle birlikte, birde bayanlara yönelik Kur'an Kursumuz bulunmaktadır.

==> DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Mahallede mesire yeri olarak Erciyes'in eteğinde Gökçesu mevkii bulunmaktadır. Yine Gökçesu yolu üzerinde Doğu Roma İmparatorlu dönemine ait olduğu sanılan bir yer altı şehri de bulunmaktadır.

mahallede KULLANILAN AĞIZ ÖZELİKLERİ
 1-   İlçe lisanında genel olarak kelimelerin başındaki K harfi G’ye P harfi B’ye T harfi D’ye çevrilmektedir.
   (Taş-Daş), (Tırnak-Dırnah), (Parmak-Bannah) gibi
 2-   Kelimenin sonundaki K harfi H’ye çevrilmektedir. (Kabak-Gabah), (Tabak-Dabah)
 3-   Kaynaşma harfi olarak N yerine Y harfi kullanılır. (Ağzının içi-Ağzıyın içi) gibi.
 4-   Konuşmalarda ekseriyetle U harfi yerine I harfi kullanılmaktadır. (Karpuz-Garpız), (Sabun-Sabın) gibi
 5-   Geniş zaman fiil çekim eki rik, rık, ruk’tur. (Gelirik, alırık, okuruk) gibi.
 6-   Dilek kiplerinden istek kipi çoğul üçüncü şahıslek, lak, ek, ak, yek, yak ekleridir. (Yazak-okuyak- gelek- alak) gibi.
 7-   Bazı kelimelerde harfler yer değiştirilerek telaffuz edilir. (Mezar-Mazer),(Ezan-Azen)
       A

Angara-Ankara Hamır-Hamur Pamıh-Pamuk Azen-Ezan Hedaye-Hediye Paşaport-Pasaport Armıt-Armut Hasda-Hasta Pahla-Bakla Anşe-Ayşe Horuz-Horoz Pahlava-Paklava Anşe-Ayşe Horuz-Horoz Pahlava-Paklava Amelya-Amele

Bannah-Parmak İsportu-İspirto Sosa-Şose Bastırma-Pastırma İlağan-Leğen Samırsak-Sarımsak Bızağa-Buzağı İz-Az Sovan-Soğan Bekmez-Pekmez

 K

Sufra-Sofra Baldırcan-Patlıcan Kağart-Kağıt Sandelye-Sandalye Bişkin-Pişkin Kayfe-Kahve Sinama-Sinema Bazartesi-Pazartesi Kayfaltı-Kahvaltı

C Kirbit-Kibrit Ş

Ciyer-Ciğer L Şavlar-Şalvar Çamır-Çamur Lelbebi-Leblebi Şo-Şu D

Değermen-Değirmen T

Duz-Tuz M

 Tellik-Terlik

Daş-Taş

 Misir-Mısır
 Teryaki-Tiryaki

Dilki-Tilki

 Mazer-Mezar
 Tapı-Tapu

Dezgah-Tezgâh

 Mahas-Makas
 Talaş-Telaş (acele)

Devriş-Derviş

 Mıstafa-Mustafa

E

 Mamıt-Mahmut

Y

Eşki-Ekşi

 Memet-Mehmet
 Yarin-Yarın

F N

 Yımırta-Yumurta

Filcan-Fincan

 Navaat-Ne vakit
 Yassı-Yatsı vakti

G O Z

Gapı-Kapı

 Otubüs-Otobüs
 Zalata-Salata

Garga-Karga

 Oküz-Öküz
 Zoba-Soba

Gavah-Kavak

 Ondüç-Ödünç

Guzu-Kuzu

Gova-Kova

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri il merkezine 48, Develi ilçesine 8 km uzaklıktadır. ==> COĞRAFİ KONUMU

Doğusunda İncesu, Batısında Kızık mahallesi, Güneyinde Develi, Kuzeyinde ise Erciyes Dağı bulunmaktadır. Yerleşim olarak Köy, Erciyes Dağı'nın güney eteğine kurulmuş olmasından dolayı oldukça dağınık bir yapıya sahiptir. İklimi ise yine, Erciyes'in etkisi ile yazları serin, kışları ise oldukça soğuk geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

çomaklı mahallesi rakım yüksek olduğu için kışları don yazları hafif rüzgar görülmektedir yanı Karasal iklim görülmemektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

=1.200 1966=1.256 1969=984 1974=1.350 1980=1.050 1990=1.100 1997=950 2000=813 2002=854 2005=799

2007=880 2010=912 2012=950 2013=989

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

==> EKONOMİ

köy insanlarının %35 gurbetçidir. Geri kalan kısmı ise geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. mahallede iki bakkal ve bir fırın bulunmaktadır. Arazinin engebeli olması nedeni ile topraktan yeteri kadar faydalanılamamaktadır. Bölgeye has hava şartları nedeni ile daha çok kabak (Ekilebilir arazinin %75'ine yaklaşık olarak 30.000 dekar kabak ekilmekte. Dekar başına ise ortalama 50 kg kabak alınmaktadır.), fasulye ve nohut ekimi yapılmaktadır. mahallede ayrıca elma yetiştiriciliğe yapılmaktadır.

== Altyapı bilgile KÖYDE İLK ÖĞRETİM OKULU VARDIR ORTA OKUL VARDIR. FAALDİR

Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefonadsl vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]