Çiğli, Dulkadiroğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çiğli, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Çiğli
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Nüfus (2000)
 - Toplam 850
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46236
İnternet sitesi: www.ciglikoyu.com

Çiğli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiğli Köyü ilimiz Kahramanmaraş’ın 15 km mesafede olup, Kahramanmaraş - Gaziantep karayolu üzerinde kurulmuş; yaklaşık olarak 320 haneli,850 nüfuslu(yurt dışındakiler haric onlarda 2000-2500 arası) bir Anadolu köyüdür.Köyümüzün rakımı ilimizle aynıdır.İçinden geçmekte olan küçük bir derenin iki yakasında kurulmuş olup,iki mahalleden oluşmuştur.

Çiğli eski bir köy olup, edindiğimiz bilgilere göre kurulduğu yerde 5-6 adet tek katlı evin olduğu , daha sonraları Horasan yöresinden Elbistan’a gelen göçebelerin buraya yerleşmesiyle, burası bir köy görümüne bürünmüştür.Daha sonra da ailelerin bölünmesiyle bugünkü görümünü almıştır.

Daha önceleri hayvancılık en önemli gelir kaynakları iken, Pazarcık ilçesi yanında kurulan barajın etkisi ile Çiğli köyüne ait arazide tamamen sulu tarıma elverişli hale getirmesi, hayvancılığı terk etmesine neden olmuştur.Çiftçi aileleri pamuk ,biber ve pancar olmak üzere diğer tarla ve bahçe ziraatıyla kazançlarını temin etmektedir.Bunun yanında,son 15 yılda köyün ekonomisi ,yurt dışında çalışan köylülerin etkisiyle önemli ölçüde artmıştır.

Köyde yaşayanlardan arazisi olmayanlar (çok ender), tarım işçiliği ve arıcılıkla uğraşmaktadırlar.Köyün yerleşim yerinin bilhassa koyun yetiştiriciliğine elverişli olması ve hayvansal gıdaların gün geçtikçe değer kazanması nedeniyle, Çiğli Köyü’nde koyun yetiştiriciliği önem kazanmıştı

Koyun:150-200

Keçi:50-100

Sığır:10-15

Köyde modern tarım aletlerinden hemen hepsi mevcut olup, tarım bu aletlerle yapılarak daha da verimli olmaktadır.Yine köyde modern tarım aletlerine rağbet olup, sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Ulaşım bakımından köyün il merkezine ve diğer merkezlere olan bağlantısı iyidir.Köy halkından 2 kişi bakkaliye, 1 kişi de kahvehane,1 kişi kebabçı ve 1 internet cafe çalıştırarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Köy halkının 2000-2500 kişiye yakını yurt dışında yaşamaktadırlar. Yaşayışları şehir hayatını anımsatmaktadır.Halk gelenek ve göreneklerine çok bağlıdırlar.Düğün şenlikleri ala bildiğine şatafatlı olup,halk iyi ve kötü günde dayanışmanın en büyük örneğini sergilemektedir. Köy halkının günlük hayatına lüks tüketim malları girmiş olup bu olanaklardan gerekli şekilde yararlanmaktadırlar.Yumuşak bir iklime sahip köyde, ısınmada yakıt olarak odun ve kömür kullanılmaktadır.

Köyümüz sinemilli aşiretindendir. daha cok bilgi için www.ciglikoyu.com adresinde bilgi alabilirsiniz.Köyümüz bir Kürt alevi köyüdür.

Çiğli Köyü, eski kayıtlarda “AVANUŞAĞI” olarak tanınmakta olup, daha sonra isim değişikliği nedeniyle yeni ismi “ÇİĞLİ” olmuştur.

Köy evleri,köyün ilk kurulduğunda toprak olup,zamanla bu toprak evlerin yerine beton örme ve iki katlı evler bırakmış,toprak ev sayısı yok denecek kadar azalmıştır.şu an köyümüzde güzel evler mevcuttur.

Köydeki ailelerin durumları genel olarak iyidir.Bunun sebebi de dış ülkelerde çalışan emekçi sayısının fazla olmasıdır.

Köyün ekonomisi tarım ve |hayvancılığa]] dayalıdır.Köydeki ailelerin durumları genel olarak iyidir.Bunun sebebi de dış ülkelerde çalışan emekçi sayısının fazla olmasıdır.

Halkın sosyal değişime meyli ileri düzeydedir.Moda takibi ve modaya uyma hız kazanmıştır.Köyden şehre göç Kahramanmaraş olaylarından sonra zaman, zaman azalmışsa da son yıllarda Mersin ve Gaziantep’e giden aileler mevcuttur.Köyde kan davası gibi üzücü olaylara rastlanmaz.Köylü birlik ve bütünlük içerisindedir.Evlilikler genelde köy dışından olup, evlenenler 1-2 yıl aile büyükleriyle kaldıktan sonra ayrılıp yeni aileler oluşturmaktadırlar.

Köyde komşuluk ilişkileri,gece misafirlikleri,sohbetleri ve birbirlerine yapılan ikramlar ileri safhadadır.Köyde dayanışmanın en güzel örneği asker uğurlamaları ve karşılamalarında,düğün ve cenazelerde görülür.Köy halkından askere gidecek olanlar aileler tarafından maddi ve manevi bir destek görür.

Alevi ve Kürt kimliğine sahip olan köylünün insana bakışıda bu kültür doğrultusunda,klasik bir Kürt kizilbas köydür.Sinemilli aşiretindendir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde kanalizasyon vardır.İçme suyu şebeke sistemi ile dağıtılır.Telefon ve elektirik vardır.Köyde Ptt şubesi yoktur ama acentası vardır.İnternet yaygındır ayrıca internet kafesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.ciglikoyu.com