Çaytepe, Kocaköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°12′N, 40°30′E

Çaytepe
—  Köy  —
Diyarbakır
Diyarbakır
Koordinatlar: 38°12′K 40°30′D / 38.2°K 40.5°D / 38.2; 40.5
Ülke Türkiye Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe Kocaköy
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rakım 775 m (2.543 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.772
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0412
İl plaka kodu
Posta kodu 21450
İnternet sitesi: YerelNET
YerelNET sayfası

Çaytepe, Diyarbakır ilinin Kocaköy ilçesine bağlı bir kurmanc merkez köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

katin bir kurmanc köyüdür ve eskiden ermeni ve kürtlerin bir arada yaşadığı bir köy idi. burdaki ermeniler boyacılık işi ve çömlekçilik işi ilemeşgul olurlardı. Köyün gerçek adı kalın Q ile Qetin idi; ancak köyün merkezinde bulunan ve mezarlık olarak kullanılan tepe ve yine köyün ortasında geçen Çemé Tolaz'dan yani mevsimlik çaydan adını alarak değiştirilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır iline 55 km, Kocaköy ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Kocaköy’ün en büyük köyü olan Çaytepe, 38 derece 12 dakika kuzey ve 40 derece 30 dakika doğu koordinatlarındadır. 775 m. rakımlı bu yerleşim birimi, 300 hanesi ve 2500 civarında nüfusuyla, ilçe merkezinin 8 km güneyinde kuruludur. İle uzaklığı ise 55 km'dir. Komşuları, Kuzeyde ilçe merkezi, Kuzeydoğuda Bozbağlar (Quçık) Köyü, doğuda Suçıktı (Tıltapan), güneydoğuda Günalan (Akrag), güneyde Arpaderesi (Alpederesi) ve batıda Karpuztepe (Dêmi) köyleridir. Köy, Diyarbakır-Bingöl Karayolunun 900 m kadar doğusundadır. Merkezinde büyük bir höyük bulunan bu köyümüzün yerleştiği zemin de, Ambar, Bozbağlar ve Suçıktı köylerimiz gibi esasen tarihi süreç içinde gelişmekte olan bir höyüktür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 10000
2000 1772
1990 1566

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Burada büyük ölçüde kuru tahıl tarımı yapılmaktadır. Bu köydeki üç elektrikli değirmen, çevredeki ve yol güzergâhındaki bütün yerleşim birimlerine hizmet vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır ama proje hatasından dolayı köye düzenli ve herkesin faydalanabileceği bir şekilde değildir. Buradaki sorun da köylülerin su tüketiminde bilinçsiz davranmalarıdır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]