Çırdak, Yeşilyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çırdak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Yeşilyurt
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.020 m (3.340 ft)
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60860

Çırdak, Tokat ilinin Yeşilyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1859 yılında şu an Karaçay-Çerkes bölgesinde i Abazashta'dan gelen Aşharua Abazaların kurduğu bir köydür. 19. yüzyılda Dırmıçkıt olan bu köy tamamen yok edilmiştir. Geride kalanlar ise Elburgan ve Kubina da yaşamaktadırlar. Kurulduğunda Sivas Yıldızeli'ne bağlı olan köy şu an Tokat Yeşilyurt ilçesine bağlıdır.

Köyün esas ismi Dırmıçkıt'tır. Ancak Türkçeleştirme politikaları sebebi ve Çırdak isminin benimsenmesiyle bu isim unutulmuştur. Köyün adı, köyün ortasındaki tepedeki Çardaklı Haydar Bey Konağı'ndan geldiği hakkında rivayet vardır.

Köy daha sonra; Kürt ailelerinin göçünü alıp, Çerkes aile göçü vermiştir.Günümüzde köyde Çerkes ve Kürtler beraber yaşamaktadır. Esas ismini yitirmesine ve etnik yapısına eklemeler olmasına rağmen; köy Çerkes kültürünü yitirmemiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde doğal olarak Çerkes kültürü hakimdir. Köyün merkezi konumu, köy halkını diğer kültürlerle iç içe yaşattığından dolayı; köy halkı anadilini günlük hayatta kullanamamakta ve bundan dolayı gitgide yitirmektedir.Bunun haricinde hiçbir kültürel değerinden kopmamıştır. Düğünler ve diğer her türlü merasimler; Çerkes örf ve adetlerine göre yapılmaktadır. Köyde; psihalve, şipsi-basda, şelame gibi Kafkas mutfağının önemli tatları sıkça yapılıp yaşatılmaktadır. İstisnalar ; köy içinden veya çevre Çerkes köylerinden kız alıp verilerek,köyün kültür korumaya çalışılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 61 km, Yeşilyurt ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 505
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]