İçeriğe atla

Álvaro de Bazán

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Álvaro de Bazán, Santa Cruz Markisi (12 Aralık 1526, Granada, İspanya - 9 Şubat 1588, Lizbon, Portekiz), İspanyol Armada'nın kurucusu olan İspanyol donanma komutanı. İspanya'nın gücünün doruğunda olduğu sırada denizlerde kazandığı zaferlerle tanınır.

Genç yaşta donanmaya girdi ve Akdeniz'de Fransızlara, Osmanlılara ve Magriplere karşı savaştı. Hızla yükseldi ve 1569'da Santa Cruz markisi yapıldı. Osmanlılarla yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'nın (1571) kazanılmasında önemli rol oynadı. 1580'de Alba dükünün Portekiz'i fethine yardımcı olan filoya komuta etti. 1583'teki II. Terceira Çarpışması'nda Azor Adalarında İspanya kralı II. Felipe'ye karşı başlayan ayaklanmayı desteklemek üzere gönderilen Fransız filosunu bozguna uğrattı. Çarpışmadan sonra bütün Fransız tutsakları idam ettirerek başarısını lekelediyse de, bu olay II. Felipe tarafından donanma başkomutanlığına atanmasını engellemedi.

Savaştan sonra, İngiltere'yi istila etmek üzere harekete geçilmesi için II. Felipe'yi zorlamaya başlayan Santa Cruz, çok geçmeden istila kuvvetlerinin donanma komutanlığına atandı. Ardından Lizbon'da donanmayı kurma hazırlıkları başladı. Asker ve donanım sağlamadaki güçlükler, İngilizlerin saldırıları ve II. Felipe'nin müdahalelerine karşın, ölümünün hemen öncesinde İspanyol Armada'yı korumayı başardı. Ama ölümünden sonra denizcilik konusunda deneyimsiz bir kişi olan Medina-Sidonia düküne teslim edilen Armada, İngiliz donanması tarafından bozguna uğratıldı.