Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere
Zamanın Kısa Tarihi.jpg
Yazarı Stephen W. Hawking
Özgün adı A Brief History of Time
Dili İngilizce
Türü Bilim kitapları
Yayımcısı Bantam Dell Publishing Group (orjinal)
Doğan Kitapçılık (Türkçe basım)
Basım tarihi 1988
Sayfa sayısı 256
ISBN ISBN 975-506-003-0
OCLC Numarası 39256652
DOS 523.1 21
LCC QB981 .H377 1998
Sonra gelen Black Holes and Baby Universes and Other Essays

Zamanın Kısa Tarihi ya da özgün adıyla A Brief History of Time, Profesör Stephen Hawking'in ilk kez 1988'de yayınlanan bir popüler bilim kitabıdır. 2002 yılı itibarı ile 9 milyondan fazla kopyası satılmıştır.

Hawking, uzay bilimi ile ilgili, büyük patlama, kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı gibi kavramları, konuyla ilgili birikimi olmayan okurlara, açıklamaya çalışır. Ancak, zaman zaman bir popüler bilim kitabından beklenmeyecek kadar karmaşık matematiksel açıklamalara da girer.

Bir editörün tavsiyesi üzerine, kitapta E=mc² dışında hiçbir formüle yer verilmemiştir. Hawking, kavramların daha kolay anlaşılabilmesi için metinleri resim, grafik gibi görsellerle zenginleştirerek, konuları basitleştirmeye çalışmıştır.Herkesin anlayabileceği bir dille yazılmıştır.

Bu kitap okuyucunun bilime ilgisini arttırır Karmaşık bir anlatımı yoktur. Yalnız okuyucunun az da olsa fizik eğitimi almış olması gerekir. Aynı isimle, Errol Morris tarafından çekilmiş ve 1991'de gösterime girmiş bir de belgesel bulunmaktadır.