Yurtbeyi, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yurtbeyi
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06

Yurtbeyi, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elmadağ yamaç dere yatağında bulunan yerleşme, ilk iskan yerlerindendir. Eski adı Gerder olan köy Örencik, Yaylabağ, Karaoğlan, Tohumlar, Beynam, Oğulbey, Karataş, Yakupabdal köyleri ile komşudur. İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

İlk çağlardan itibaren iskan gören bölgenin, savunma ve kontrol yeri olarak kullanıldığı sanılan “Gerder Kale” isminde kalesi bulunmaktadır. Ayrıca köyün doğusunda erken Hristiyan döneminde sığınak, saklanma yeri veya inziva yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen kayalara oyulmuş mağaralar vardır.

Türkmenlerin Ankara civarında ilk yerleşme yerlerinden olan “Gerder” 1530’lu yıllarda bir mezra konumundadır. Tarihi seyir içinde Ankara merkez ilçeye bağlı olmuş, daha sonra sırayla Kasaba-i Bala, Haymana ve Çankaya ilçelerine bağlanmıştır.

Bu bölgeye “aziz beylü” ve “oğul beylü” aşireti mensupları yerleştirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan bir belgede, Ankara sancağına bağlı Haymana Kazasının Gerder karyesinde (köyünde) “El-hac Hüseyin Cami-i Şerifi “ vakfı olduğu kayıtlıdır. Bu camiye “İbrahim Efendi”, 10 Kasım 1826 tarihinde hatip olarak tayin edilir. İbrahim Efendi vefat edince, yerine oğullarının ehliyetsizliğinden dolayı “Hasan Efendi Bin İsmail” hatip olarak 21 Temmuz 1886 tarihinde tahin edilir.

Mahallede, Oğuz TÜRKMEN geleneği hakimdir. Sukesen deresi yatağında, Gölbaşı özel çevre koruma alanı içinde bulunan yerleşme, Gerder volkanikleri ve Virancık gölselleri jeolojik özelliklerini taşır. Gölbaşı İlçesinin önemli gelir kaynaklarından olan meşhur andezit taşı yatakları bulunan bölgede, taş ocakları ve andezit taşı işleme atölyeleri bulunmaktadır.

Oldukça geniş meralarının ve kaynak sularının bulunması dolayısıyla koyun ve keçi sürüleri fazladır. Büyük baş hayvan besiciliği de yapılan köyde geçmiş yıllarda meşhur olan üzüm bağları günümüzde tamamen harap olmuştur. “Hamamtepe” mevkiinde bir ziyaret yeri bulunmaktadır. Gölbaşı ovası için önemli bakı merkezlerine sahip olan yerleşmede, “Hamamdere ve İkiz Mevkii “ kaynak suları vardır. “İkizdere, Kaşkatepe, Hamamtepe ve Arı Kayası “ mevkileri doğal güzelliklere sahiptir.

İlkokulu bulunan köyde 5.sınıfa kadar eğitim yapılmakta olup, ileri sınıflar ilçe merkezinde taşımalı olarak yapılmaktadır.

Osmanlı döneminde yapılmış bir köprü ve çeşme bulunmakta, “El-hac Hüseyin Efendi” nin yaptırdığı cami yıkılarak yenisi yapılmıştır. İlçe merkezine yakınlığı dolayısıyla, Örencik Mahallesinden itibaren yeni yerleşim yerleri gün geçtikçe artmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

kaynak:ankaragolbasi.bel.tr