Yeni Demokrasi (Yunanistan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yeni Demokrasi Partisi (Yunanistan) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Yeni Demokrasi (Yunanistan)
Kısaltma ND
Genel başkan Antonis Samaras
Kurucu Konstantin Karamanlis
Kuruluş tarihi 4 Ekim 1974
Merkez 18 Rigilis St., 106 74 Atina
İdeoloji Muhafazakarlık
Muhafazakar liberalizm
Hristiyan demokrasi
Siyasi pozisyon Merkez sağ
Parlamento
129 / 300
Avrupa Parlamentosu
7 / 22
Bölgeler
261 / 725
www.nd.gr

Yeni Demokrasi ND (Yunanca: Νέα Δημοκρατία, Néa Dimokratía), merkez sağ Yunan siyasi partisi.1974'te kurulduktan sonra 1980 ve 1990'lı yılların büyük kısmını muhalefette geçirmiştir. Halen ana muhalefet partisi konumundadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1974'te sona eren Albaylar Cuntası'ndan sonra Kasım 1974'te yapılan seçimleri Konstantin Karamanlis'in kurduğu Yeni Demokrasi Partisi büyük bir çoğunlukla kazandı.Yeni Demokrasi, 1970'lerin ikinci yarısında gittikçe güç kaybederken, Andreas Papandreu'nun kurduğu Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) geniş bir destek bulmaya başladı, 1977'deki genel seçimlerde parti oy kaybetmesine rağmen iktidarını sürdürdü. Mayıs 1980'de başkanlık görevini bırakarak cumhurbaşkanlığına seçilen Karamanlis'ten sonra Yeni Demokrasi hükümetinin başına Georgios Rallis geçti. 1981'de yapılan genel seçimleri PASOK kazandı, böylece Yeni Demokrasi için uzun yıllar sürecek muhalefet dönemi de başlamış oldu. 1984'te Evangelos Averoff'tan boşalan genel başkanlık koltuğuna Konstantin Mitsotakis seçildi.


1989 yılı içinde yapılan ikinci erken genel seçimlerde %46.2 oranında oy alan Yeni Demokrasi, Sol ve İlerici İttifak'la bir koalisyon hükümeti kurdu.Nisan 1990'da yapılan erken genel seçimlerde, Yeni Demokrasi'nin bu sefer parlamentodaki sandalyelerin yarısını ele geçirmesiyle, ND çoğunluk hükümetini kurdu ve Konstantin Mitsotakis başbakan oldu.Ertesi ay da Karamanlis ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi.

Yunan parlamentosunun Temmuz 1992'de onayladığı Maastricht Antlaşması'nın öngördüğü ölçütlere yaklaşarak Yunanistan'ı öteki Avrupa Topluluğu ülkelerinin ekonomik düzeyine çıkarmak için yürürlüğe konan istikrar paketi yaygın protesto gösterilerine yol açtı.Eylül 1993'te ise Mitsotakis hükümeti parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti.Ekimde yapılan seçimler sonucunda PASOK yeniden iktidara döndü.

1996 ve 2000'de yapılan seçimleri küçük farklarla kaybeden Yeni Demokrasi 2003 yılından itibaren Kostas Simitis liderliğindeki PASOK iktidarının yıpranmaya başlamasıyla yükselişe geçti.Yeni bir yüz olarak, Kostas Simitis'in yerine Yorgo Papandreu'nun liderliğine geçtiği PASOK, 2004 genel seçimlerinde yenildi.Böylece, Kostas Karamanlis'in başkanlığındaki Yeni Demokrasi 11 yıl aradan sonra iktidar oldu. 16 Eylül 2007'de yapılan genel seçimlerde Yeni Demokrasi azalan oylarına rağmen iktidarını korumayı başardı.

4 Ekim 2009'da yapılan erken genel seçimlerde, büyük şehirlerde meydana gelen sokak gösterileri, orman yangınları karşısındaki acziyet, yüksek kamu borçları ve yolsuzluk iddiaları yüzünden hayli yıpranan[1] Yeni Demokrasi'nin oyları 2007 seçimlerine göre 8.5 puan kadar azalarak yüzde 33.48'e düştü. Bu sonuçla PASOK karşısında yenilgiye uğrayan Yeni Demokrasi iktidarı da kaybetti.

4 Ekim erken genel seçimlerini kaybetmesi sonrasında parti liderliğinden istifa eden Kostas Karamanlis'in yerine, 29 Kasım 2009'da yapılan kongrede Atina kültür ve dışişleri eski bakanı Antonis Samaras, Kostas Karamanlis yönetiminin dışişleri bakanı Dora Bakoyanni karşısında kesin bir zafer kazanarak başkanlığa seçildi.[2]

Genel başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]