Vadisseyl Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vadisseyl (Vadiü'l-Mehazin) Savaşı
Osmanlı-Portekiz Savaşları
Lagos46 kopie.jpg
Vadisseyl (Vadiü'l-Mehazin) Savaşı
Tarih 4 Ağustos 1578
Bölge Ksar-el Kebir, Fas açıkları
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Flag Portugal (1495).svg Portekiz İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Flag of Morocco 1258 1659.svg Fas Sultanlığı
Komutanlar
Flag Portugal (1495).svg I. Sebastião  
Flag Portugal (1495).svg Thomas Stukley  
Flag of Morocco 1258 1659.svg Ebu Abdullah  
Flag of Morocco 1258 1659.svg Abdülmelik  
Flag of Morocco 1258 1659.svg Ahmed el-Mansur
Osmanlı İmparatorluğu Ramazan Paşa
Güçler
Toplam 50.000 asker
40 top
Toplam 35.000 asker
  • 25.000 Fas Askeri
  • 10.000 Osmanlı Yeniçerisi
  • 34 Sahra topu
Kayıplar
8.000 ölü  ?

Vadisseyl Muharebesi ya da Vâdiü'l-Mehâzîn Muharebesi ya da Vadiyüsseyl Muharebesi, 1578 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlıların müttefiği olan Fas'ın Saadi sultanı Abdülmelik ile Portekiz kralı Sebastião ve Portekizlilerin müttefiği III. Ebu Abdullah Muhammed el-Mütevekkil'in kuvvetleri arasında yapılan deniz savaşıdır. Üç Kral Savaşı ya da Ksar-el Kebir Savaşı olarak da bilinir.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fas'ın Osmanlı yönetiminden kopmasından sonra,[kaynak belirtilmeli] Fas'ta kral değişti. III. Muhammed tahta geçti. Abdülmelik tahta geçmek isteyince, Osmanlılar'dan yardım istedi. Bunun üzerine üzerine Kral III. Muhammed el-Mütevekkil de Portekizlilerden yardım istedi. Bağnaz dinsel görüşleri benimseyen Portekiz Kralı Sebastião; Fas'ta Hıristiyan denetimini kurmak için, tahttan indirilen Fas sultanı El-Mütevekkil ile ittifak kurdu. Bunun üzerine Sultan Abdülmelik'de Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak kurma yoluna gitti ve Osmanlı padişahı III. Murat'tan yardım istedi.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunun üzerine Sultan III. Murat Cezayir Beylerbeyi, Ramazan Paşa'yı yanında birçok top ve silahla Fas'a Abdülmelik'e yardıma gönderdi. I. Sebastião, Faslı müttefikleri ile birlikte; 60 bin kişilik ordu ve çok sayıda topla Tanca'ya çıktı. Lukkos Irmağı ile bu ırmağın kollarından biri arasında, Ksar'el-Kebir (Alcazar-quivir) yakınlarındaki Vadiü'l-Mehazin'de Abdülmelik ile kardeşi Ahmed ve müttefik Osmanlı kuvvetleri ile karşılaştı. Piyadelerle süvarilerden oluşan ve sayıları 50 bin kişiyi bulan Müslüman kuvvetleri Sebastião'nun ordusunu kıyıdaki Larache'a (El-Araiş) çekilmeye zorladılar. Ramazan Paşa'nın taktikleri ve topları doğru kullanması sayesinde, Portekiz ordusu mağlup oldu. Müslüman askerlerin bir kısmı o sırada gelgit yükselmesinin etkisindeki Vadiü'l-Mehazin'i geçmeye çalışırken boğuldu. Ayrıca Sebastião ile el-Mütevekkil de boğularak öldüler; böylece savaş Osmanlı'nın kesin zaferiyle sona ermiş oldu. Bunu gören Abdülmelik, sevincinden kalp krizi geçirdi ve ertesi sabah öldü.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu savaş sonunda, Portekizlilerin Akdeniz'deki üstünlüğü sona erdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları Atlas Okyanusu'na kadar uzandı. Bu çarpışma Fas askerlerinin önemli ganimet elde etmesine ve Ahmed el-Mansur'un (ez-Zehabi) tahta çıkmasına yol açtı; Fas savaştan sonra Avrupa'daki diplomatik ve ticari konumunu güçlendirdi ve Osmanlılara daha sıkı bağlandı. Öte yandan genç kral Sebastião'nun bir varis bırakmadan ölmesi, Portekiz Krallığı'nın sonraki 60 yıl boyunca İspanyol denetimine girmesine neden oldu.