Uyuyan Güzel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
"Uyuyan Güzel" - Edward Frederick Brewtnall

Uyuyan Güzel, Grimm Kardeşler'in 1697 yılında yazdığı klasik bir masaldır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral bebek prensesin doğum gününü kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti verir. Kutlamalarda tüm periler sırayla bebek prensese güzellik, sağlık, müzik yetenği gibi hediyeler verir. Kutlamaya davet edilmeyen kötü kalpli bir peri ise gizlice kutlamaya katılarak hediye olarak 18 yaşına geldiğinde eline batacak bir çıkrık iğnesiyle ölme kaderini hediye eder. Hediyesini henüz vermemiş olan son peri ise bu kaderi, ölüm yerine 100 yıllık bir uykuya çevirir.

Kral'ın her türlü önlemlerine rağmen prenses 18 yaşına bastığı gün sarayda gizlice gezerken bulduğu çıkrıktan eline iğne batar ve prensesin 100 yıllık uykusu başlar. Uykuyu hediye eden peri, tüm saray halkının prensesle birlikte 100 yıllık uykuya dalmasını sağlar ve onları dış dünyadan korumak için sarayın etrafını sarmaşıklarla sarar. Prensesin ve saray halkının yüz yıllık uykusunu bozabilecek tek şey, bir prensin öpücüğüdür.

Birçok ülkenin prensi saraya ulaşmayı dener ama başarılı olamaz. Ancak en sonunda bir prens kendi ülkesinden buraya gelir, elinde kılıcı ve cesaretiyle sarmaşıkları kesmeye başlar. Sonunda saraya ulaşarak Uyuyan Güzel'i bulur. Alnına kondurduğu bir öpücükle büyüyü bozar, saray derin uykusundan uyanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]