Ulucak, Kemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Ulucak İzmir - Ankara karayolunun 15. kilometresinde bulunan Kemalpaşa ilçesine bağlı bir beldedir. İzmir'e 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık 5000 olarak tahmin edilmektedir.

Ulucak ve çevresinin coğrafî konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Anadolu'da bulunan Ulucak idarî olarak İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı bir beldedir. Kemalpaşa ilçesinin kuzeyinde yer alır; batısında İzmir'in Bornova ilçesi, doğusunda Manisa ilinin Turgutlu ilçesi, kuzeyinde Manisa bulunmaktadır. Bornova'ya olan uzaklığı 11, Kemalpaşa'ya ise 8 km'dir. Spil Dağı'nın güney eteğinde yer alan Ulucak tarıma elverişli topraklarıyla ve içerisinde bulunduğu sanayi bölgesiyle öne çıkmaktadır.

Çıkan yeni yasayla birlikte Ulucak Belediye Kemalpaşa İlçesine bağlı mahalle haline getirilmiştir.Kemalpaşa Ulucak arasında İzmir Büyük Şehir Belediye'sine bağlı belediye otobüsleri sefer yapmaktadır.Son yapılan yerel seçimlerde belediye seçimleri Ulucak'ta yapılmamıştır.

Ulucak'ta üç tane mahalle yer almaktadır.

  1. İstiklal Mahallesi
  2. Atatürk Mahallesi
  3. Cumhuriyet Mahallesi

Ayrıca beldenin girişinde, kazıları halen sürmekte olan Ulucak Höyüğü yer almaktadır. Kiraz, üzüm ve zeytin beldenin en önemli gelir kaynakları arasındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]