Belde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Belde, Mülki idare bölünüşü içinde görev alan kentsel yerleşmelere il merkezi, ilçe merkezi unvanları verilmektedir. Mülki idare bölünüşü içinde il merkezi, ilçe merkezi görevi alamamış belediye örgütlü yerleşmelere yerel yönetimle ilgili bir yönetsel statü kazandırılarak belde[1] unvanı verilmiştir. Siyasi partilerin ülke düzeyinde teşkilatlanmaları, seçime katılacakları il ve ilçe merkezlerinde “il teşkilatı”, ”ilçe teşkilatı" şeklinde olurken; il merkezi, ilçe merkezi durumunda olmayan, belediyesi bulunduğu için belediye başkanlığı seçimleri yapılan yerleşmelerde ise “belde teşkilatı”adıyla olmaktadır. Aslında belde şehir anlamında Arapça bir sözcük olup, genelde tüm belediye örgütlü yerleşmeleri (il merkezlerini, ilçe merkezlerini ve belde denilen yerleşmeleri) kapsamaktadır. Gerçek anlamıyla uyuşmasa da yönetsel sistemimiz içinde yerel yönetimle ilgili bir terim olarak yönetsel coğrafyada yer almaktadır.

Belde, Türkiye Cumhuriyetinin idari yapılanmasında yönetsel açıdan köy ile ilçe arasında, bucaktan aşağı ya da eşiti bir konumda yer alan yerel yönetim birimine verilen ad.[2] . Beldeler jandarma gücü dışında olmaksızın yargı ve yürütme birimlerinin olmadığı ama sadece belediye teşkilatının olduğu yerleşim birimleridir.[2] Beldelerde ve bucaklarda bir mülki idare amiri bulunmamaktadır.

Günümüzde mülki ve mahalli idare açısından bucak merkezi ve kasaba belediyesi olarak ikiye ayrılan beldelerin günümüzdeki toplam sayısı 394'tür.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özçağlar, Ali (2011), İdari Coğrafya s.99
  2. ^ a b "İL, İLÇE VE BELDE BELEDİYELERİ". migm.gov.tr. 8 Nisan 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6OfjBkZNG. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014. 
  3. ^ Yavuz, Yusuf (3 Nisan 2014). "30 Mart'ta Bir Gecede 16 Bin Köy Kente Katıldı!". kesfetmekicinbak.com. 8 Nisan 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6OffzI4LT. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]