Tuaregler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tuaregler("Tevarikler")
Tuareg woman from Mali January 2007.jpg
Tuareg kadın, Ocak 2007,Mali
Toplam nüfus
1.2 milyon [1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Nijer Nijer: 720,000 (1998)
Cezayir Cezayir: 130,000 (2008)
LibyaLibya: 17,000 (1993)
Burkina FasoBurkina Faso: 60,000 (1991)
MaliMali 440,000 (1991)
Diller

Tuareg dil (ler) (Tamaşek, Tamajeq, Tamahaq)

Din

İslam, Animizm

İlgili etnik gruplar

Berberiler


Tuaregler,Burkina Faso, Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasında geniş bir alanda yaşayan ve Berberi dillerinden birini konuşan halk. Sayıları yaklaşık 1,2 milyona ulaşan Tuaregler bağımsız bir siyasi örgütlenmeye de sahiptirler.

Kuzey Tuaregler çoğunlukla çölde, Güney Tuaregler ise daha çok step ve savanlarda yaşar.Kuzeydeki başlıca Tuareg konfederasyonları Ahaggar ve Azcer, güneyde ise Asben, İfora, İtesan, Avellimiden ve Kel Tademaket'tir.Güney Tuaregler Zebu ve deve yetiştirir ve bunların bir bölümünü Kuzey Tuareglere satarlar.1970'lerde ve 1980'lerde Moritanya'nın güneyi, Senegal, Nijer, Burkina Faso ve Çad'ı etkisi altına alan kuraklık Güney Tuareglerin sayısının azalmasına ve hayvancılığa dayalı geleneksel yaşam biçimlerinde önemli değişikliklere yol açmıştır. Güney bölgelerde yaşayan Tuaregler kısmen melezleşmiştir.

Geleneksel Tuareg toplumu, soylular, din adamları, vasallar, zanaatçılar ve eskiden köle emekçilerinden oluşan katmanlara bölünmüştür.Tuaregler geleneksel olarak, kırmızıya boyanmış deri çadırlarda yaşarlar. Günümüzde deri yerine naylon çadırlar da kullanılmaktadır. Güneyde beşik tonozlu keçe çadırlar yaygındır. Yetişkin erkekler kadınların, yabancıların ve evlilik yoluyla akraba oldukları kişilerin yanında mavi bir peçe takarlar; ama bu gelenekler kentleşmeyle birlikte kaybolmaya başlamıştır. Tuaregler arasında eski Libyalıların kullandıklarına benzer bir el yazısı (tifinag) varlığını korumaktadır.

Tuareg toplumunda kadın baskı altında değildir ve kısıtlanmamıştır. Tek eşlilik yaygındır. Kadınlardan çok erkeklerde örtünmeye önem verilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Africa | Q&A: Tuareg unrest". BBC News. 2007-09-07. http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/6982266.stm. Retrieved 2010-06-16.
Tuareglerin kuzey Afrikada yoğun olarak yaşadıkları alan.


Wikimedia Commons'ta Tuaregler ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.