Testere (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Testere
Yönetmen James Wan Testere II den itibaren yönetmen koltuğuna Darren Lynn Bousman oturmuştur. Beşinci filmi ise David Hackl çekmiştir.
Yapımcı Gregg Hoffman
Peter Block
Lark Bernini
Senarist James Wan
Leigh Whannel
Oyuncular Leigh Whannell
Cary Elwes
Danny Glover
Ken Leung
Müzik Charlie Clouser
Fear Factory
Pitbull Daycare
Front Line Assembly
Dağıtıcı Lion Gates Film
Türü Korku
Yapım yılı 2004, ABD
Süre 102 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 1,2 million $
Hasılat 103.096.345 $ milyon
Devam filmi Testere 2

Testere (Özgün adı: Saw), 2004 yılı yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. James Wan tarafından yönetilmiş, James Wan ve Leigh Whannell tarafından yazılmıştır.

İlk olarak, Sundance Film Festivali'nde, Ocak 2004'de gösterilmiş, daha sonra aynı yıl vizyona çıkmıştır. Testere I filmi 29 Ekim 2004' te vizyona çıkmış olup; devam filmi, Testere II 28 Ekim 2005 ve diğer devam filmi Testere III 27 Ekim 2006'da vizyona çıkmıştır. Testere serisinin bir sonraki devam filmi Testere IV ün çekimleri 30 mayıs 2007 itibariyle sona ermiş film 26 Ekim 2007 tarihinde vizyona girmiştir.Yönetmen koltuğunda yine Darren Lynn Bousman oturuyor.Tobin Bell tekrar Jigsaw rolüyle kamera karşısına geçecek.Testere hayranları serinin 4. filmindenden kafalarında birçok soru işareti ile ayrıldı. Bu sorulara cevap bulabilmek umuduyla serinin devamının çıkmasını bekliyorlar. Testere V 24 Ekim 2008'de gösterime girdi. Büyük ilgi duyan bu filmin serisi devam edeceğe benziyor. Serinin 6.filminde de insanlar ölümle burun buruna geliyor ve oyunun taşları yerine oturuyor. Gösterim tarihi olarak 23 Ekim 2009 olarak ön görülüyor.Yapımcılar Testere XII ye kadar isim hakkını almış durumdadır. Ayrıca filmin yeni nesil konsol ve PC'lere oyunu hazırlanmakta ve VII.(7) seri 3D teknolojisi kullanılarak çekildi. 22 Ekimde sinemalarda vizyona girdi.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğrafçı Adam Faulkner ağzına kadar su dolu bir küvette uyanır. İçinde olduğu oda kullanılmayan bir banyodur. Acımasızca düzenlenmiş bir oyun burada başlamaktadır. Diğer kurban ise Lawrence Gordon adında bir cerrahtır. Her ikisi de ayak bileklerinden boru tesisatına zincirlenmiş durumdadırlar. Yerde yatmakta olan bir ceset ise elinde mikrokaset kayıt cihazı ve bir Altıpatlar tabanca tutmaktadır. Ceset bu iki adamın arasında bulunmaktadır ve uzanamayacakları kadar uzaktadır. Lawrence ve Adam ceplerinde "Beni Oynat" yazan teypler bulur. Adam bu banyodan kaçması gerektiğini söylerken Lawrence ise Adam'ı saat 6'dan önce öldürmesi gerekmektedir yoksa Lawrence'ın karısı ve kızı öldürülecek ve kendisi de bulunduğu yerde ölüme terkedilecektir. İpuçlarını takip ederek iki tane demir testere bulurlar ancak testerelerin hiçbiri zincirleri kesecek kadar keskin değildir. Adam bu asabiyeti yüzünden testeresini kırar ve atar. Lawrence'ye göreyse bu testereler zincirleri kesmek için değil kendi ayaklarını kesmek için gönderilmiştir.Bunun üzerine Lawrence kendi ayağını keser ve kurtulur.

Lawrence kendisini esir edenin Jigsaw Killer (Bulmaca Katili) olduğuna karar verir. Kurbanlarının derisini yapboz bulmacalar şeklinde kestiğinden adı böyle kalmıştır.Bir çeşit Uyarı filmidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]