Reich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Reich Ses bağlantısına git [ˈʁaɪç] , Türkçe'de Rayh olarak okunur. Sözlük anlamı imparatorluk, krallık, devlet ve zenginlik olan; tarihte ise Almanların dünyada söz sahibi olduğu devirlere verilen ad. Tarihte üç adet Reich dönemi vardır.

Birinci Reich[değiştir | kaynağı değiştir]

843 yılında kurulup 1806 yılında yıkılan ve Batı Roma İmparatorluğu'nun mirasını devraldığı söylenen Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu olarak kabul edilir.

İkinci Reich[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto von Bismarck'ın 1871′de Alman şansölyesi olması ile başlayan ve II. Wilhelm′ın I. Dünya Savaşı′ndaki yenilgisiyle sonlanan, Prusya önderliğindeki Alman İmparatorluğu dönemidir.

Üçüncü Reich[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: III. Reich

Adolf Hitler tarafından kurulan, resmî ismi Alman İmparatorluğu olan nasyonal sosyalist Almanya′dır. 1943'te sınırların fazlasıyla genişlemesi üzerine Büyük Alman İmparatorluğu ismini almıştır. Nasyonal sosyalist Almanya, “Üçüncü Reich” (Drittes Reich) olarak da bilinir. Adolf Hitler, ilk Üçüncü Reich devlet başkanıdır. Hitler′in intihar etmesinden sonra yerine Joseph Goebbels geçmiş, fakat o da intihar edince yerine Ludwig Schwerin von Krosigk geçmiştir. Hitler, Almanlar tarafından Führer (kılavuz, rehber, önder) olarak isimlendirilmiştir. Üçüncü Reich 1945'te Almanya'nın savaşı kaybetmesiyle yıkılmıştır.