Prostat kanseri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Prostat kanseri, erkek üreme sistemine bağlı bir salgı bezi olan prostatta kanser gelişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Kanser, prostat hücreleri değişime uğradığında ve kontrol dışı çoğalmaya başladığında olur. Bu hücreler zamanla prostattan vücudun diğer bölgelerine, özellikle kemiklere ve lenflere yayılabilir (Metastaz). Prostat kanseri ağrı, idrara çıkma zorluğu ve ereksiyona bağlı işlev bozuklukları gibi belirtilere neden olabilir. Buna rağmen, bu semptomlar sadece hastalığın ilerleyen evrelerinde görülür.

Prostat kanserinin görülme sıklığı ülkeden ülkeye farklılık göstermekle beraber, vakalar en az Güney ve Doğu Asya'da, daha sık olarak Avrupa'da ve en yaygın olarak da Amerika Birleşik Devletleri'nde saptanmiştır.[1] [2]

Hastalığın gelişiminde genetik ve çevresel faktörler etkilidir.

Çevresel faktörlerden hayvansal yağ içeriği yüksek beslenme bir risk faktörü olarak düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IARC Worldwide Cancer Incidence Statistics—Prostate". JNCI Cancer Spectrum. Oxford University Press. December 19, 2001. http://web.archive.org/web/20060205235509/http://www.jncicancerspectrum.oxfordjournals.org/cgi/statContent/cspectfstat;99. Erişim tarihi: 08.02.2012. 
  2. ^ "IARC Worldwide Cancer Incidence Statistics". http://web.archive.org/web/20060205235509/http://www.jncicancerspectrum.oxfordjournals.org/cgi/statContent/cspectfstat;99. Erişim tarihi: 08.02.2012.