Podzol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Podzol, iğne yapraklı ormanlarla kaplı, soğuk, nemli bölgelerin karakteristik toprağıdır. Fazla yıkandığından mâdensel tuzlar yönünden fakirdir. Rusya ve Sibirya'nın kuzeyindeki Tayga ormanlarında geniş yer kaplar. Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde yüksek kesimlerde rastlanır.


PODZOL (rusça k.). Nemli ve soğuk ılıman iklimlere has toprak. Podzol profili, yalnız silis kapsayan küllü bir tabaka ile nitelenir. Oluşum etkenleri çeşitlidir; bu etkenler podzolların yerleşme düzenini açıklar. Kuzey ülkelerinde (Kuzey Rusya, iskandinavya, Kanada) başlıca etken soğuktur: çok yavaş ayrışmaya ve organik maddelerin asitleşmesine sebep olan soğuk, şiddetli bir kimyasal bozuşma süreci meydana getirir. Ilıman iklimlerde ana kayaya bağlı etkenler belirleyici olur; en tipik podzollara, kumlar ve kumtaşları üzerinde rastlanır. Bütün bölgelerde podzol, ham humus oluşturan bir bitki örtüsüne bağlıdır.

Soğuk nemli bölgelerin iğne yapraklı orman sahasında oluşan topraklardır.Yıkanma fazla olduğundan mineral bakımından fakirdir.

Podzolun tipik profili yukarıdan aşağıya doğru şöyledir: 1. tam ayrışmamış bitkilerden meydana gelen kalın, lifli, siyah organik tabaka; bu tabakanın altında ise humus kapsayan mineralli ince bir tabaka yer alır;

2. evrim derecesine göre kalınlığı değişen, dokusu küllü, beyazımsı gri renkli alüvyonlu tabaka; 3. genellikle iki tabakaya (bir yanda humuslu siyah bir tabaka, öte yanda, genellikle yumrulaşmış, demirli tabaka) ayrılan yığışım tabakası.