Ortaköy, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ortaköy
—  Köy  —
Amasya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 338
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
İnternet sitesi: [2]

Ortaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye ORTAKÖY adı;Soma,İlgazi,Yördenik(köylerin eski ismiyle)vb. yerleşkelerin arasında kaldığı için verilmiştir.Bir rivayete göre bir koyunun çıkardığı su sebebiyle köy daha yukarıya taşınarak şimdiki haline ulaşmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri tipik Amasya köyleri gelenekleri gibidir.

Yemeklerden ise keşkek ve toyga çorbası en meşhur olanıdır. Özellikle bayram sabahları,hemen hemen her evde, her sofrada keşkek bulunur. Keşkek iki türlü yapılmaktadır. Birincisi (gerçek lezzetli olanı); fırında pişen keşkektir ki bu asıl olandır ve bayram sabahları herkesin merakla beklediği budur. Ocak keşkeği dedigimiz bir keşkek türü daha vardır ki bu da malzeme olarak aynıdır fakat bu, evde sobada veya ateşte pişmektedir. Bununda lezzeti diğerinden aşağı değildir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 34 km uzaklıktadır.Ayrıca suluovaya 23, merzifona ise 32 km uzaklıktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz geçiş bölgesinde bulunduğu için iklimi sert olmamakla birlikte karasaldır.Yazları sıcak ve kurak.kışları ise soğuk ve karlıdır.ama buna rağmen diğer köy ve kasabalara göre arazisi fazla olup tarım daha gelişmiştir.köye ait bie baraj ve bir de gölet bulunmaktadır.baraj köye yetecek kadar büyük olup balık yönünden zengindir.zaten bu güzel köyümüzün barajındakı balıklar çevre köylerde büyüklük ve lezzetleri ile son derece önemli dikkat çekmektedir.amasya ya çok şey kazandıran bir köydür......:-)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 275
2007 313
2000 338
1997 354

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyümüzde buğday,şeker pancarı,soğan,fiğ,ay çekirdeği yetiştirilmektedir. Hayvancılık eskisi kadar yaygın degildir özellikle küçükbaş hayvancılık meraların ve otlakların kaybolmasından dolayı tamamen bitmiş büyükbaş hayvacılık ise ticaretin yapmaktan çok kendine yetecek kadar bir hayvan yetiştirecegi kadar azalmıştır .Tarım gelirierinin azalması ve malıyetın yükselmesi nedeniyle köyümüzde ciddi derece de göç yaşanmaktadır.resmi olmayan bir bilgiye göre köyümüzün ortalama yaşı 55 üzeridir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre muhtarlar:

2014-MUSTAFA DOĞAN
2009 - Saim GÜL
2004 - Saim GÜL
1999 - İbrahim ÇALIŞKAN
1994 - Mahmut KURT (Mustafa ÇAVUŞ)
1989 - Mahmut KURT (Mustafa ÇAVUŞ)
1984 - Mehmet KURNAZ
1979 - İrfan ÇELEBİ
1974 - Mahmut ÇALIŞKANOĞLU
1969 - Mahmut ÇALIŞKANOĞLU
1965 - Ömer YİĞİT

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat öğrenci yetersizliği ve taşımalı eğiitim sistemi nedeniyle kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün bir göleti ve bir de barajı mevcuttur.köy meydanı olan cami önü de ayrıca parke zemindir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[3]