Kaleboğazı, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kaleboğazı
—  Köy  —
Amasya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 61
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
İnternet sitesi: [2]

Kaleboğazı, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, köyün karşısında bulunan karşılıklı duran iki kayadan almaktadır. Köy halkının Osmanlı-Rus harbi sırasında İspir'den göç ettiği sanılmaktadır. Köyün asıl kökeni Erzurum İspir'e dayanmaktadır. Köy nüfusu az olmasına rağmen çeşitlidir.Köyde sadece 1 aile Türkmen olup diğer hanelerin Hemşinli soyundan geldiği tahmin edilmektedir.Köyün genç erkeklerin tamamı Çanakkale savaşında şehit düşüp geri dönememişlerdir. Köy halkı başlıca Arslan, Acar, Şimşek, Erdoğan soyadlarından oluşmaktadır. Köy halkının büyük bir çoğunluğu İstanbul ve Bursa illerine göç vermiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekler halk oyunları sımsım, yemekleri keskek ,yalı tandır ekmegı,kuzu guvec.. Halk Erzurumlu kimliğini kaybetmiş olup Amasya ilinin kendine has kimliğini benimsemiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Köy dağların arasında kalmaktadır ve köyün kurulu olduğu alan engebeli ve yerleşim dağınıktır. Fakat köyün 5 km kadar ötesinde düz kullanılabilir tarlalar mevcuttur. Köyün kurulu olduğu alan tüm toplu yerleşim birimlerine uzak kaldığından dolayı gelişememiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, kışları bol kar yağışı alır, yazları ise oldukça serin bir yayla iklimi etkilidir

Yıllara göre köy nüfus verileri align./center/2011 15
2000 61
1997 70

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayçiçeği, mısır, buğday, başlıca yetiştirilen ürünler arasında yer alır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2011 ısmaıl acar 2009 ozan soner şimşek

2004 - İsmail Acar
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu mevcuttur fakat köy halkınan göç etmesinden dolayı kapanmış olup kullanılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.avlanma serbesttır av oranı yuksektır koy gecımını hayvancılıkla saglamaktadır