Nazgûl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir Nazgul.

"Nazgûl"lar, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde Sauron'un en şeytani hizmetkarları olan hayaletlerdir. Söz kökeni, Kara Dil'de nazg (yüzük) ve gûl (hayalet, tayf) sözleridir. Bu yüzden kendilerine Yüzüktayfları denilir. Diğer adları, Kara Süvariler, Dokuz Süvari ya da kısaca Dokuzlardır.

Dokuzlar, Sauron'un gücünün hayranlığına kapılarak onun buyruğuna girmiş ve her birine verilen güç yüzükleriyle, Sauron'un parmağındaki Tek Yüzük'ün boyunduruğuna girmiş ölümsüz insan krallarıdır. Kendilerinden, ilk kez 1954-1955'te yayınlanan Yüzüklerin Efendisi’nde bahsedilmiştir. Kitapta Dokuzlar, "Sauron'un en korkunç hizmetkârları" olarak anılır.

Başlarında Angmarlı Cadı Kral vardır. Rivayete göre, aralarında Cadı Kral'ın da olduğu üç tanesi Númenor kökenli krallardır. Kullandıkları silahlar fiziksel olarak bir üstünlüğe sahip değildir, asıl güçlerini dolaylarına yaydıkları korku, zehirli solukları, duyulduğunda korku ve cılızlığa yol açan çığlıkları ve korku salmaya yönelik karanlık sihirleridir. Tolkien bir mektubunda onlar hakkında şöyle demiştir:

Korkusuz olanlara karşı üstünlük sağlayabilecekleri bir fiziksel güçleri yoktur, ancak sahip oldukları dehşet ve korku, karanlıkta inanılmaz derecede artar.

İlk çağlarda her birine birer güç yüzüğü verilmiştir.Sauronun hepsine hükmedecek tek yüzüğü dövmesinde sonra gölge dünyaya göç etmiş ve birer yüzük tayfları olmuşlardır.Başları mınas morgulda barınmış olan Cadı Kraldır.ruhları yüzüğe bağlıdır.yüzük savaşı sırasında yüzüğü bulmak için görevlendirilmişlerdir.Golluma işkence edip Yüzüğün Shıre'da barındıgını öğrenince yola çıkmışlardır. Ama bulamamışlardır. Ringwaithsde Hobbıtleri bi kıskaca almış olsalar bile yinede görevlerini tamamlayamamışlardır.Yüzük Kardeşliği Kitabında aragorn Amon-Sulün belçi kulesinde karşılaşmış ve savaşmıştır.Cadı Kral Frodo'dan yüzüğü almaya çalışırken Morgul Hançerini Frodo Bagginsin omzuna saplamış ve zehirlemiştir.zehirli morgul bıçağını ayrıkvadi lordu elrond temizlemiştir.Amon-Hendeee yüzük kardeşliğinden kuyutorman elfi legolas Galadhrim yayı ile nazgullardan birinin bineğini vurmuştur.Kara kapılarda savaşmaya gelen kara süvariler kartallar reisi Gwaıhrı ve diğer kartallar ile savaşmış kartallar kara süvarileri sürmüşlerdir.