Liberty City

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Grand Theft Auto IV'teki Liberty City'den bir görünüm

Liberty City (Türkçesi: Özgürlük Şehri), Grand Theft Auto adlı video oyunu serinin birkaç oyununun geçtiği kurgusal şehirdir. Şehir, New York şehrini örnek alınarak tasarlanmıştır. Grand Theft Auto, Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto Advance, Grand Theft Auto: Liberty City Stories ve Grand Theft Auto IV'te kullanılmıştır.

Liberty City hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Liberty City'de çeteler, fakirler, zenginler, çinliler vs gibi topluluklar farklı mahallelerde toplanmıştır. Şehirde birçok çete ve mafya bulunmaktadır. Düşman çetelerinin amaçları sadece oyuncu karakterini öldürmektedir. Özellikle düşman mahallerinden geçerken buna dikkat edilmelidir. Bu özellikle GTA III adlı video oyununda geçerlidir. GTA III'ten beri böyle kişiler yeni oyunlarda çoğaltılmıştır. Son model bir araç park edildiğinde polisin olmadığı bir bölgede aracın çalınması olasıdır. GTA 4'te Liberty City'nin nüfusu 8,363,710'dur.(Bohan:1,045,463 Dukes:1,418,844 Algonquin:4,331,205 Broker:1,368,198).Alderney ayrı bir bölge olup Alderney City(Merkez)nüfusu 300,000'dir.

GTA 3 Liberty City[değiştir | kaynağı değiştir]

Gta.wiki'ye göre nüfus 4,000,000'dur.Şehir 3 adadan ve bir dağlık araziden (upstate) oluşur. Adalar:

Portland[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna buradan başlarız.Haritanın en doğusunda olup en küçük şehirdir.Bu şehir mafyalarla ve çetelerle dolu olup suç şehridir.Şehir daha çok yerleşim amaçlıdır ve limandan ötürü tek endüstriyel alandır.Adanın tamamını gezen hava metrosu bulunur.Bu metro sırayla Baillie İstasyonu(Saint Mark's),Kurowski İstasyonu(Chinatown veya Çin Mahallesi) ve Rothwell İstasyonu'ndan(Hepburn Heights) geçer.Güneyde Atlantic İskeleleri ve Portland Limanı bulunur ve Liberty City'nin tek limanı budur,fakat çok küçüktür;sadece iki gemi demirlemiştir(Biri Bomb da Base Act 2 görevinde batırılmıştır).Daha yukarıda ise Portland kumsalı bulunur fakat buraya hiç kimse gelmez.Çeşitli bölgeler ve çok sayıda bina olmasına rağmen her yerde suç işleyen mafya ve çeteler vardır.Adada bir çöplük, bomba garajı ve bomba garajından Portland Limanı'na ulaşan eski bir tünel vardır.Staunton'a Callahan Köprüsü ile ulaşılır.

Staunton[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci adadır ve tam Liberty City'nin ortasındadır.Portland'dan büyüktür.Burası da bir suç şehridir.Bu şehir Liberty'nin merkezidir.Daha çok yerleşim amaçlı evler olsa da iş amaçlı binalar da vardır ve tek finansal şehirdir.Uptown semti,Midtown semti ve Downtown semti olarak üç kısıma ayrılır.Uptown'da Carson General Hospital adında bir hastahane,Aspatria Stadyumu,Liberty Kampüsü ve Panlantic inşaat alanı bulunur.Midtown'da ise Bellevile Parkı(bir havuzu ve tam ortasında küçük bir adacık olan,tuvaletleri,anıtı,tahta evi ve basket sahası olan park)bir alışveriş merkezi,küçük bir iskele,siteler ve evler bulunur.Shoreside Vale'a Shoreside Lift Köprüsü ile ulaşılır ve bu köprü inip kalkar.Downtown'da ise Torrington ve Bedford Point adında önemli yerler bulunur ve burası gökdelenlerle doludur.Burası Staunton'un finansal kısmıdır.Burada Kenji'nin gazinosu,siteler,polis karakolu,internet kafe ve dükkanlar bulunur.

Shoreside Vale[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki en büyük adadır fakat yerleşim azdır,burası daha çok yazlık evlerle dolu bir tatil köyüdür.Batıda bulunur,yerleşim az olmasına rağmen ticari bir bölgedir,çünkü oyundaki tek havaalanı olan Francis Uluslararası Havalimanı buradadır ve kargolar bu yolla şehre gelir.Gelir kaynağı sadece bu değildir,küçük fabrikalar vardır ve en önemli baraj olan Cochrane Dam Shoreside'yi ikiye ayırır.Baraj şehrin su ve elektrik ihtiyaçlarını sağlar.Barajın arkasında su dolu bir havza vardır.Shoreside baraja kadar küçük bir nehir ile ikiye ayrılır ve bu iki kısmı Shoreside Vale Kemer Köprüsü birbirine bağlar.Tünellerle dağlık alana ulaşılır ama tüneller kapalıdır.Shoreside'nin yukarsı dağlık bir alandır burada bir gözlem evi(ulaşılamaz) bulunur,daha geride ise ghost town adında yıkık içinden geçilebilen evler olan kasabadan geçer.Dağların gerisi yoktur çünkü Rockstar Games gerisini yapmamıştır,bu yüzden oraya ulaşmak zordur. İklim Soğuktır,sürekli yağmur yağar ve sis bastırır.

Yeraltı Metrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm şehri dolaşır.Şu istasyonlarda durur: Portland İstasyonu(Red Light District/Chinatown) Rockford İstasyonu(Liberty Kampüsü) Shoreside Terminal İstasyonu(Francis Uluslararası Havalimanı) Staunton Güney İstasyonu(Bedford Point)

Porter Tüneli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeraltı kara yolu tünelidir.Portland'dan(kuzeyinden) başlar,Staunton'a gider,burada ikiye ayrılıt.Bir kolu hastaheneden çıkar ve yola bağlanır.Diğer kolu ise Shoreside Vale gider ve burada yine ikiye ayrılır.Bir kolu Wichita Gardens(Wichita Bahçeleri)'ten çıkar, ki bu bölge sitelerin bulunduğu kuzeydeki yerdir.Diğer kolu ise havaalanına doğru gider,burada daha küçük iki kola ayrılır,bir kolu diğer kolu takip eder(Bir taraftan girildiğinde dolambaçlı bir yolla diğer kola ulaşılır ve oradan havaalanı yoluna gidilir).

GTA'daki mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Bölümü:
Eaglewood,
Hackenslash,
Fort Law,
Schlechberg,
Guernsey City,
New Guernsey
Merkezi Ada:
Nolaw,
Island Height,
Park,
Island City
Diğer Adalar:
Law Island,
Nixon Island
Doğu bölümü:
Estoria,
Kings,
Ardler,
Brocklyn,
Tellberg,
Brocklyn Docks
Kuzeydoğu bölümü:
Brix,
Island View