Leman Sam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Leman Sam
Doğum 23 Temmuz 1951 (1951-07-23) (62 yaşında)
Üsküdar, İstanbul, Türkiye
Meslekler Şarkıcı
Resmî sitesi LemanSam.com.tr

Leman Sam (d. 23 Temmuz 1951; Üsküdar, İstanbul), Türk şarkıcı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1951 yılında İstanbul'da doğdu. Rumeli kökenlidir ve çocukluk yılları Anadolu'da geçti. Kendisini "tam bir Anadolulu" olarak nitelendirir. Tiyatro, mim, dans ve şan eğitimi aldı. Bir süre operada korist olarak çalıştı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendine özgü tarzının yanı sıra türkü yorumuyla da beğeni toplamıştır. Özellikle Azeri türkülerine albümlerinde de yer vermiştir. Bunun yanı sıra Rumca, Fransızca, İspanyolca gibi yirmiye yakın dilde şarkı söyleyebilen bir sanatçı olarak isim yapmıştır. Medyada çok göz önünde olmayan sanatçı, pek çok şehir ve ülkede konser verdi. Başlıca diplomatik konserleri;[1] Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suarez, Malezya Kralı ve Kraliyet Ailesine verdikleridir. Bunların yanı sıra Sopot Festivali, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Derneği Konseri, Türkmenbaşı Aşkabad konseri, Curaçao World Troubadour Festivali gibi etkinliklerde yer aldı. Şevval Sam ve Şehnaz Sam adında iki kızı vardır.

Doğal hayatın korunması ve hayvan hakları konularında duyarlı olan Sam, söz konusu alanlarda toplumu bilinçlendirici faaliyetler yürütmektedir. Sam'ın hayatından esinlenerek Vizontele Tuuba kendisini tasvir eden bir role Yılmaz Erdoğan tarafından yer verilmiştir.[2]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turkey Now, Leman Sam konseriyle başlayacak İnter Ajans. Yayın tarihi: 13 Aralık 2011
  2. ^ 'Vizontele'deki Tuuba meğer Leman Sam'mış!Hürriyet Magazin. Yayın tarihi: 1 Şubat 2008, Cuma