Kuzey Yıldızı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Derginin birinci sayısının kapağı

Aynı ekip tarafından önce fanzin sonra dergi olarak yayımlanmış edebiyat yayını. Kuzey Yıldızı ilk olarak 2001 yılı Ocak ayının 12. günü İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nde Vedat Kamer'le Özgür Macit tarafından fanzin olarak çıkarıldı. Bu günden itibaren yıl boyunca fotokopi yoluyla çoğaltılarak yayımlanmaya devam eden Kuzey Yıldızı, fanzin olarak son sayılarında Ulaş Nikbay, Gökçe Polatoğlu ve Zafer Yalçınpınar'la tanıştı. Fanzinin son sayıları, okul dışında, Kadıköy'deki ve Beyoğlu'ndaki kitabevlerinde dağıtıldı.
2002 yılı Şubat ayından itibaren yasal yeterlilikleri yerine getiren Kuzey Yıldızı yayın hayatına Kuzey Yıldızı Edebiyat Dergisi olarak devam etti. Vedat Kamer, Özgür Macit, Zafer Yalçınpınar, Gökçe Polatoğlu ve Ulaş Nikbay'ın ortak çalışmalarıyla yayımlanan dergide kaybettiğimiz değerli şair Özge Dirik başta olmak üzere birçok yazar ve şairin yazıları, şiirleri, röportajları ve diğer çalışmaları yayımlandı.
Derginin yayımını 10. sayısı ile durduran yetkili ekip, yaklaşık bir sene sonra 11. sayı ile yeniden yayıma başlamıştır. Derginin son olarak Temmuz 2006'da 13. sayısı yayımlanmıştır.

Ekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergi birkaç sayısıyla birlikte ücretsiz ek dağıtmıştır. Ekler şöyle sıralanabilir:

  • 3. sayı: Kalem Konçertoları - Zafer Yalçınpınar
  • 10. sayı: Anla(tı) - Zafer Yalçınpınar
  • 12. sayı: Yıldızlar Kayıp - Özgür Macit

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]