Kaymaklı, Nevşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°28′N, 34°46′E

Kaymaklı
—  Belde  —
Nevşehir
Nevşehir
Koordinatlar: 38°28′K 34°46′D / 38.467°K 34.767°D / 38.467; 34.767
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Nevşehir
İlçe Merkez
Yönetim
 - Belediye başkanı HALİT ELMA
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 5.811
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
İnternet sitesi: [2]

Kaymaklı, Nevşehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir. Nevşehir il merkezine 20 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 5811 kişidir. 1951 yılında belde olmuştur.

Kaymaklı yer altı şehri

Kaymakli'nin tarihi MÖ 3000 yılına kadar gitmektedir. Kaymaklı'nın Osmanlı kaynaklarında Rumca adı Enegüp olduğu belirtilmektedir. Geçmişte insanlar kendilerini savunmak için kaleler, yeraltı kentleri yapmışlardır. Yapılan bu yapılardan biri de bu beldede bulunan yeraltı kentidir.

Coğunluğu Nevşehir ili içerisinde kalan 25 bin kilometrelik bir alan içerisinde 200 civarında yeraltı kenti bulunmaktadır. Kapadokya bölgesi de denilen bu bölgenin kasaba ve köylerinde irili ufaklı birçok yeraltı kenti vardır. Kimler tarafından, ne zaman, ne için inşa edilmiştir, nasıl bir teknikle yapılmıştır, hangi topluluk ve kavimler yaşamışlardır bilinmemektedir. Bizans dönemine ait olanlar dışında yeraltı kentleri hakkında arkeolojik veri de yoktur. Karamanoğulları beyliği zamanında köye bir cami yaptırılmış olması Türkmen (Müslüman Türk) nüfusun o yıllarda kasabada bulunduğunu göstermektedir. Yapılan bu cami 20. yüzyılda yıkılıp yerine şimdiki Karamanoğlu Camii yapılmıştır. Bölge Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra, Nevşehir'li (Muşkara) Damat İbrahim paşanın Osmanlı sarayına damat olmasından sonra köye bazı hizmetler yapılmıştır. Damat İbrahim Paşa vezir olduktan sonra, Kasaba eşrafından Hacı Abdullah Ağa da aşçıbaşı olarak Osmanlı sarayına girmiştir. Bu dönemde Nevşehir'e yapılan Kurşunlu Camiden artan malzemeler ile Kaymaklı Kurşunlu Camii inşa edilmiş. Kasabaya su getirmek için su yolları yapılmıştır. Osmanlının son yıllarına kadar Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadığı Kaymaklı' da nüfus değişimi sonrası (mübadele) balkanlardan gelen Türkler Kaymaklıya yerleşmiştir. Günümüzde nüfusun tamamı Türklerden oluşmakla beraber Kaymaklının aslen bir rum yerleşimi olması ve Türklerin parça parça gelip yerleşmesi sonucu baskın bir kültür oluşmamış farklı yerleşimlerden (dolayısıyla farklı boy ve oymaklardan) gelen Türkler Kaymaklıda birleşerek tamamen Türk kültürünün hakim olduğu gelenek ve görenekleri yaşatmışlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]