Kayalı, Eşme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kayalı
—  Köy  —
Uşak in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Uşak
İlçe Eşme
Nüfus (2015)[1]
 - Toplam 830
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64600
İnternet sitesi: [2]

Kayalı, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak’a bağlı Eşme ilçesinin güneyinde bulunan Kayalı köyü, ilçe merkezine 7 km uzaklığı olan bir köydür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim hakim olup kışlar soğuk ve yağışlı kar yağışı azdır. Yazlar kurak ve sıcaktır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 830
1997 727

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayalı köyüne Türk aşiretlerinin eşme ve civarına yerleştiği dönemlerde Hardallı (harmandalı) yörükleri yerleşmişlerdir. Harmandalı da denilen bu Yörüklerin bir kısmınında Hardallı ya yerleştiği biliniyor.

Malazgirt Zaferi sonrasında Selçuklu Devleti ile birlikte Anadolu da hızla yayılan Türkmen aşireti göçleriyle Uşak ve Eşme çevresini tuttular. Eşme, Türkmenlerin yerleşim alanlarından biri haline gelmiştir. Bu dönemlerde yöreye yerleşen Türkmen aşiretleri ile eş zamanlı olarak Kayalı ya ilk Türk yerleşmeleri gerçekleşmiştir.

Daha sonra sarıkeçeli, Sarıtekeli, Sarıkeçili, yörük oymaklarından yerleşimlerinde olduğu çok eski hatıraların yakın geçmişin yaşlılarından günümüze yansıyan bilgilerİ arasındadır.

Kayalı Köyü adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte yörük oymaklarının Eşme civarına yerleştikten sonraki yakın bir zamanda önce Ulubey Kayalı köylerinden bu köye gelenlerden geldiği sanılmaktadır.

Gecmişten günümüze insanlar tarım ve hayvancılık ile yaşamlarını sürdürmüştür.

Osmanlı döneminde Denizli ilinin Mutasarrıflık olması ile birlikte Kayalı köyünün bağlı bulunduğu Eşme Güre ,inay, Sirge Nahiyeleri ile birleştirilerek Eşme Kazası adı ile bu il' e bağlanmıştır. (1865) daha sonra Manisa iline bağlanmış. İlçe merkezi 1934 yılında ulaşım durumu göz önünde bulundurularak Takmak tan Eşmeye taşınmıştır. 1953 yılında Uşak Kazasının İl olması ile birlikte Uşak'a bağlanmıştır.

Eşme ilçe merkezi, daha önce şimdiki kasabanın 5 km. kuzey doğusundaki Takmak köyünde idi. 1920 yılında Yunan işgaline uğramış. İstiklal Savaş ımızın zaferle sona ermesi üzerine, işgalci Yunanlar tarafından kışlaları, hükümet konağı ve çarşısı yakılmış olan bu eski ilçe merkezi, bir harabeye dönmüştü. 3 Eylül 1922'de Kahraman Ordumuzun Takmak'a girmesi ile, Eşme de düşman işgalinden kurtulmuştur. Yunanların yakıp yıkması ile harabeye dönen Takmak'ın imarının güçlüğü yüzünden, Manisa İl Genel Meclisi Kararı ile ilçe merkezinin, Afyon-İzmir demiryolu üzerinde Elvanlar İstasyonu yanındaki araziye kurulması gerçekleştirilmiştir. 26 Mart 1934'de Kaymakamlık. Elvanlara taşınmıştır. Bu yeni ilçe merkezi kısa sürede gelişmiş, bugün Uşak'ın en büyük ilçesi haline gelmiştir.

Kayalı Köyünde yakın zamanda Doğu Roma dönemlerini işaret eden en çok mezar kalıntıları olduğu bilinmektedir Ayrıca Kayraklı diye bilinen dere mevkiinde bulunan ve bir kaç kez onarımı yapılan ''kayraklı çeşmesinin'' de Doğu Roma dönemine ait bir yapı olduğu sanılmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi daha çok tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Tütün, buğday, arpa, fiğ, karpuz, kavun, susam, haşhaş ve üzüm gibi ürünler yetiştirilir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Zeynel Şeker

2004 - Osman Yaşar

1999 - Musa Yıldırım

1994 - Hasan Coşkun

1989 - Yunus Ahmet Kızgın

1984 -Hasan Coşkun

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Şuan 5 öğretmenle eğitime devam ediyor anasınıfı da mevcuttur. Ayrıca köyde içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köyde bir de faal olan bir sağlık evi bulunmaktadır. Sağlık evinde bir ebe görev yapmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]