Kategori:Ekonomi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Orta Gelir Tuzağı [değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Gelir Tuzağı — ülkenin kalkınmasında; belirli bir gelir düzeyine ulaşmasından sonra ülkenin daha fazla gelir artıramaması durumudur [1].

Orta gelir tuzağı ekonomideki büyüme yavaşlamasında ve sonuçta orta gelirli düzeye ulaştıktan sonra büyümenin durma noktasına gelmesinde yaşanmaktadır. Problem normalde maaş artışı ve fiyat rekabetinin azalmasından dolayı büyümede takılıp kalan gelişmekte olan ülkelerde yaşanmaktadır. Bu ülkeler hem yüksek nitelikli işgücü ve inovasyonda önder olan gelişmiş ülkeler, hem de düşük gelirli ekonomilere sahip, düşük maaş ve ucuz sanayi ürünüyle öne çıkan ülkelerle rekabet edemez duruma geliyorlar [2]. Ücretler arttıkça üreticiler çoğu zaman ihracat piyasalarında daha düşük üretim maliyetli diğer ülkelerle rekabet edemiyorlar. Aynı zamanda sözkonusu ülkeler yüksek katma değerli ürünlerle önde giden gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmaktadırlar.

Kural olarak Orta Gelir Tuzağı’na düzen ülkeler aşağıdaki özellikleri taşımaktadırlar [3]:

  • yatırımların düşük düzeyi ;
  • düşük üretim artışı düzeyi ;
  • sanayinin zayıf çeşitlendirme (diversifikasyon) düzeyi ;
  • işgücü piyasasında kötü şartlar.

Benzer orta gelir tuzağı örneğin Güney Afrika Cumhuriyeti ve Brezilya’da on yıllarca devam etti. Bu dönemi Dünya Bankası orta gelir aralığı adlandırmaktadır (Kişi başı gelir 2010 fiyatlarıyla $ 1000 ile  $ 12 000 arasında dalgalanmaktadır) [1].

Orta gelir tuzağından kurtulmak için inovasyon (yeni üretim süreçleri) uygulanmasına geçiş yapılarak yeni piyasalarda sürekli ihracat artışı sağlanmalıdır. Bunun dışında iç talebin arttırılması da önem arz etmektedir. Büyüyen orta gelirli tüketici katmanı satın alma artışını inovasyon ürünlerine yönelterek ayrıca büyümeye destek sağlayabilmektedir [4].

En büyük sıkıntı; ucuz işgücü ve sermayeye dayalı doğal kaynaklara dayalı büyümeden yüksek verimli ve inovasyona dayalı ekonomik büyümeye geçiştir. Söz konusu geçiş altyapı ve eğitime yatırım talep etmektedir. Örneğin, Güney Kore’nin sağladığı üst düzey eğitim sistemi, insan yaratıcılığının desteğini ve bilimle teknolojide bir patlamayı sağlamıştır ve bunun ana başarı unsuru olduğunu sergilemiştir.[2]

Kaynaklar

  1. Daily chart: Running out of steam. The Economist (http://www.economist.com/blogs/dailychart/2011/12/asias-middle-income-trap/ )
  2. Asia 2050: Realizing the Asian Century (http://www.adb.org/publications/asia-2050-realizing-asian-century )
  3. Indonesia risks falling into the Middle Income trap (http://www.adb.org/news/op-ed/indonesia-risks-falling-middle-income-trap-changyong-rhee)
  4. Seminar on Asia 2050 (http://www.adb.org/news/speeches/seminar-asia-2050 )
Bu kategorinin ana maddesi: Ekonomi

Alt kategoriler

Toplam 50 alt kategoriden 50 tanesi burada bulunmaktadır.

#

*

-

A

C

D

E

F

G

H

K

L

M

P

R

S

T

V

Y

Ç

Ö

Ü

İ

Kategorideki sayfalar

Bu kategoride toplam 74 sayfa bulunmaktadır ve şu anda bunların 74 tanesi görülmektedir.

 

*

A

B

D

E

F

G

H

H (devam)

K

L

M

P

S

T

T (devam)

V

Y

Z

Ç

Ö

Ü

İ

Kategorideki dosyalar

Bu kategoride sadece bir dosya bulunmaktadır.